Kodeks spółek handlowych (w art. 249) daje wspólnikowi narzędzie do obrony swoich praw. Jeśli uchwała wspólników jest sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami, a także godzi w interesy spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze powództwa o uchylenie uchwały.

W wyroku z 10 maja 2022 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy (sygn. akt VIII GC 75/21) w sprawie o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników wskazał, że pokrzywdzenie wspólnika ma miejsce, gdy w wyniku uchwał jego pozycja w spółce zmniejsza się, co może wiązać się z pogorszeniem jego sytuacji udziałowej bądź osobistej. Może więc polegać na odebraniu mu praw lub zwiększeniu obowiązków, nie tylko skutkujące powstaniem „szkody” w jego majątku, ale również na podważe- niu jego pozycji, dobrego imienia, naruszenia zasady równouprawnienia (np. nieprzyznanie dywidendy, gdy została przyznana innym). Po- krzywdzenie oznacza zatem zarówno rozumianą w aspekcie majątkowym szkodę, jak i rozumianą w aspekcie osobistym krzywdę – podkreślił sąd.

Takich konfliktów w spółkach można uniknąć. Trzeba jednak o tym pomyśleć zawczasu, wprowadzając do umowy spółki odpowiednie postanowienia. O tym, jak to zrobić piszemy w „Tygodniku Przedsiębiorców”. Zapraszam do lektury.