Reklama

System kaucyjny w Polsce już od października

Od 1 października ruszy w Polsce system kaucyjny – mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Nakłada on na producentów i importerów napojów oraz sieci handlowe wiele nowych obowiązków organizacyjnych i ewidencyjnych.
Od 1 października ruszy w Polsce system kaucyjny – mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzyst

Od 1 października ruszy w Polsce system kaucyjny – mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań.

Foto: Adobe Stock

W ostatnich latach szeroko omawianym tematem zarówno w Polsce, jak i w UE jest potrzeba ograniczenia ilości odpadów i ochrony środowiska. Jednym z bardzo istotnych narzędzi ochrony środowiska przed nadmierną ilością odpadów produkowanych przede wszystkim przez konsumentów jest system kaucyjny. Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, wprowadza takie rozwiązanie – zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z prawa unijnego, tzn. aby wypełnić zobowiązania określone dyrektywą (UE) 2019/904, której celem jest ograniczenie wpływu plastikowych produktów jednorazowego użytku na środowisko, zwłaszcza na morza i oceany. Dzięki systemowi kaucyjnemu mniej odpadów trafić ma na wysypiska, a więcej surowców zostanie poddanych recyklingowi lub ponownemu użyciu. System kaucyjny w Polsce zostanie uruchomiony już 1 października na podstawie przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama