Wiaty na wózki nie zawsze będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości - wyrok WSA

Kryterium decydującym o kwalifikacji danego obiektu jako małej architektury nie jest tylko sposób mocowania do podłoża, a jego wielkość.

Publikacja: 27.10.2020 16:30

Wiaty na wózki nie zawsze będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

W grudniu 2016 r. spółka wystąpił do prezydenta miasta o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2012–2016, dołączając korekty deklaracji. W jej ocenie wcześniejsza weryfikacja prawidłowości rozliczeń wykazała bowiem, że spółka zawyżyła powierzchnię użytkową marketu. W konsekwencji opłacała, na zasadach właściwych dla budowli, podatek od nieruchomości od: wiat na wózki sklepowe, zasiek na wózki sklepowe, wiaty autobusowej, stróżówki, oznakowania parkingu. Podatniczka wyjaśniła, że te obiekty o niewielkich rozmiarach, zmontowane z prefabrykowanych elementów niezwiązanych trwale z gruntem należy uznać za obiekty małej architektury, które nie mogą stanowić budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm