Prawa autorskie i pokrewne na unijnym rynku cyfrowym – kluczowe zmiany

Każdy kraj członkowski musi implementować zapisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z 17 kwietnia 2019 roku oraz zmiany dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE do krajowego porządku prawnego. Termin upłynął 7 czerwca 2021 roku. W Polsce nadal brakuje stosownej ustawy.

Publikacja: 17.06.2021 16:30

Prawa autorskie i pokrewne na unijnym rynku cyfrowym – kluczowe zmiany

Foto: Adobe Stock

Tematyka dyrektywy z 17 kwietnia 2019 roku (weszła w życie 6 czerwca 2019 roku) pozostaje aktualna. Na dzień 7 czerwca, czyli ostateczny termin zaimplementowania przepisów, w Polsce nie pojawił się nawet wyjściowy projekt ustawy. Z tego powodu warto zastanowić się nad kluczowymi problemami, z którymi - ze sporym opóźnieniem - będzie musiał zmierzyć się polski ustawodawca. Dodać należy, że wejście w życie dyrektywy odbiło się w Polsce dość szerokim echem. Rząd RP złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w której wskazał, że jej niektóre przepisy stwarzają realne zagrożenie dla wolności słowa w internecie.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia