Aktualizacja: 06.05.2021 08:15 Publikacja: 06.05.2021 08:15
Foto: Adobe Stock
Zauważenie w odpowiednim momencie symptomów zbliżającego się kryzysu w firmie nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli osoba zarządzająca przedsiębiorstwem pozna mechanizmy pozwalające na wdrożenie zmian w jego strukturze, to możliwe, że uniknie problemów z płynnością i tym samym uratuje je oraz powiązane z nim miejsca pracy. Najważniejsze cechy, jakimi wykazać powinien się przedsiębiorca, to czujność oraz umiejętność przewidywania konsekwencji swoich działań lub ich zaniechania. Niezwłoczne wdrożenie nieskomplikowanych rozwiązań czasem wystarczy, by nie dopuścić do upadku biznesu.
Gdy przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością decydują się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, wpływa to na sytuację prawną ich wierzycieli, np. w większości przypadków wyklucza możliwość wszczęcia egzekucji.
Mimo ambitnych założeń regulacji unijnych sytuacja podmiotów, których prawa są naruszane w internecie, nie uległa znaczącej poprawie. Nadal występują obszary wymagające pilnej interwencji, aby zmusić big techy do rzeczywistej ochrony praw użytkowników.
Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne taki raport trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.
Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Brak precyzyjnych wytycznych odnośnie do tego, jak kwalifikować usługi pośrednictwa finansowego, stanowi wyzwanie dla sektora finansowego, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku konieczności aneksowania umów zgodnie z wymogami DORA.
Zawarcie umowy standstill powoduje zawieszenie możliwości windykacji, dokonywania potrąceń, a nawet wszczęcia egzekucji po to, aby dać stronom czas na rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia i odsunąć zagrożenie upadłością.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Upadek Manufaktury Piwa, Wódki i Wina staje się faktem. Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli spółki, reszta ma na to czas do 10 stycznia. Janusz Palikot upadek swojego alkoholowego imperium obserwuje z aresztu.
Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o natychmiastowym cofnięciu adwokatowi Krzysztofowi Gołąbowi licencji doradcy restukturyzacyjnego. To efekt doniesień o nadużyć w prowadzonych przez niego dochodowych postępowaniach upadłościowych wielkich firm.
Ogłoszenie upadłości dłużnika wiąże się z zaspokojeniem wierzytelności w niewielkim stopniu i zostaje odsunięte w czasie. Zdarza się też, że w masie upadłości brak jest majątku, gdyż dłużnik wyzbył się swoich aktywów przed ogłoszeniem upadłości. Jakie narzędzia prawne przysługują wierzycielom?
Zdaniem Sądu Najwyższego, „właściwy czas” na złożenie przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego spółki, w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, to okres wcześniejszy niż powstanie stanu niewypłacalności spółki.
Celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości i pomoc dłużnikowi w przezwyciężeniu trudnej sytuacji finansowej.
Upadłość spółki będącej właścicielem połowy budynku Mennica Legacy Tower nie taka pewna. Cezary Jarząbek kwestionuje istnienie wierzytelności będącej podstawą wniosku o ogłoszenie upadłości spółki GGH PF3.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas