Aktualizacja: 01.04.2021 11:33 Publikacja: 01.04.2021 11:33
Foto: AdobeStock
Negatywne skutki pandemii odczuwalne są także w zamówieniach publicznych. Trwająca już ponad rok sytuacja wywołana COVID-19 skutkowała szeregiem utrudnień dla uczestników rynku zamówień publicznych i sparaliżowała wiele branż funkcjonujących na tym rynku, w tym zwłaszcza branżę budowlaną. Wskutek COVID-19 unieważniono wiele przetargów, co wpłynęło negatywnie zarówno na wykonawców, jak i zamawiających. Wykonawcy w trakcie realizacji kontraktów zmuszeni byli dostosować się do ciężkiej sytuacji spowodowanej brakiem dostępności materiałów budowlanych, opóźnieniami w dostawach wskutek ograniczeń w transporcie międzynarodowym oraz nieobecnością pracowników dotkniętych koronawirusem lub przebywających na kwarantannie. Nie wszyscy wykonawcy poradzi sobie z pandemią – na wielu budowach doszło do opóźnień, wskutek czego wykonawcy zostali obciążeni przez zamawiających karami umownymi za nienależyte lub nieterminowe wykonanie umowy.
Kiedy należy sporządzić protokół, co powinno się w nim znaleźć? Czym może grozić niedopełnienie formalności? Jakie konsekwencje może mieć zbyt późne sporządzenie protokołu z posiedzenia organów spółki z o.o.? Czy pomimo niezaprotokołowania lub błędnego zaprotokołowania uchwały, może ona wywrzeć zamierzone skutki?
Wraz z pojawieniem się e-recept, nie uregulowano okoliczności ich wydawania, czego konsekwencją było powstanie receptomatów. Rzecznik Praw Pacjenta i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznali, że wydanie e-recepty bez konsultacji lekarskiej jest niedozwolone, co ma wpływ na ich funkcjonowanie. Szykują się zmiany w prawie.
Umowy najmu lub dzierżawy nie gwarantują trwałego, pewnego prawa do korzystania z przestrzeni nad lub pod gruntem i mogą nie być wystarczająco atrakcyjne z perspektywy inwestorów. Problem może rozwiązać ustawa o własności warstwowej.
W okolicach budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajduje się instalacja artystyczna, która prezentuje stado strusi – wszystkie one, z wyjątkiem jednego, chowają głowę w piasek. Dla setek osób mijających je codziennie, to symbol przypominający o tym, że nie możemy odwracać głowy od spraw unijnych i musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu procesu legislacyjnego w UE.
Polski ustawodawca, w celu uniknięcia pozornych umów o współpracę, przewidział szereg przepisów, których założeniem jest zniechęcenie do współpracy pracownika w ramach B2B ze swoimi byłym pracodawcą zamiast pozostawania w stosunku pracy.
Promocyjna oferta jest dostępna dla nowych klientów banku, którzy otworzą konto osobiste CitiKonto wraz z Kontem Oszczędnościowym.
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania, np. odsetek – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów CIT.
Do rozdysponowania wśród akcjonariuszy tylko we wrześniu pozostało jeszcze około 9,3 mld zł. Które spółki z GPW mają w planach sowite wypłaty?
W okolicach budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajduje się instalacja artystyczna, która prezentuje stado strusi – wszystkie one, z wyjątkiem jednego, chowają głowę w piasek. Dla setek osób mijających je codziennie, to symbol przypominający o tym, że nie możemy odwracać głowy od spraw unijnych i musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu procesu legislacyjnego w UE.
Rozliczenia dofinansowań z perspektywy 2014-2021 dobiegają końca, jednak coraz częściej słyszy się o zobowiązaniu beneficjentów programów współfinansowanych ze środków unijnych do zwrotu środków. Kiedy organ może wezwać do zwrotu środków i jak wygląda procedura z tym związana?
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa do składania wniosków o dofinansowanie. Termin na przesłanie aplikacji upływa 26 września.
Spółka organizująca festyn dla lokalnej społeczności nie zaliczy wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Związek wydatków na zaspokojenie roszczeń akcjonariuszy mniejszościowych z przychodami spółki jest wystarczająco istotny, by uznać je za koszty.
Decydujące znaczenie dla ujmowania wydatków w podatkowych kosztach uzyskania przychodów mają przepisy podatkowe, a nie przepisy z zakresu rachunkowości. Moment ujęcia wydatku dla celów bilansowych nie decyduje o momencie uznania go za koszt w ujęciu podatkowym.
Szacunkowa wartość inwestycji w magazyny ciepła do 2030 r. ma wynieść 30 mld zł - wynika z nowego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Wszystkie ankietowane przedsiębiorstwa ciepłownicze chcą oprzeć rozwój o magazynowanie ciepła oraz OZE.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 8 na 9 września Kijów był celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze.
Nie wyobrażam sobie, aby w XXI wieku, w środku Europy, wymagano od kogokolwiek aby upokarzał się i składał tego rodzaju oświadczenia - powiedział warszawski sędzia Igor Tuleya, odnosząc się do propozycji tzw. czynnego żalu, którą zakłada najnowszy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jannik Sinner wygrał drugi w tym roku turniej wielkoszlemowy. Włoch po zwycięstwie w Australian Open tym razem po bezbarwnym finale US Open pokonał Taylora Fritza 6:3, 6:4, 7:5
Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Były wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak najlepiej spełnia kryteria, o których mówił Jarosław Kaczyński, informując o poszukiwaniu kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - ocenili wyborcy tej partii.
Opóźnia się uruchomienie centralnej rejestracji na wizyty u kardiologa oraz na badania takie jak mammografia i cytologia - zauważa Radio RMF FM.
Pieniądze z KPO spłynęły do Polski dlatego że gwarancje przywrócenia praworządności w Polsce zostały przedstawione - mówiła w rozmowie z RMF FM posłanka KO, Monika Rosa.
Choć Polacy oszczędzają, firmy kurierskie zacierają ręce. Wydajemy mniej, ale kupujemy częściej.
Siedmiu sędziów Izby Cywilnej ma rozstrzygnąć, czy naruszenie zasady, że odroczenie ogłoszenia orzeczenia może nastąpić tylko raz i nie na dłużej niż na miesiąc, skutkuje nieważnością wydanego tak orzeczenia.
Chociaż formalnie trwa jeszcze tegoroczny sezon letni, Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, analizujący co tydzień ceny w biurach podróży, publikuje już pierwsze porównanie cen wyjazdów, jakie touroperatorzy sprzedają z myślą o sezonie lato 2025.
Słaby popyt na samochody elektryczne zwiększa straty koncernów motoryzacyjnych i zmusza je do opóźniania planów całkowitej rezygnacji z produkcji aut spalinowych.
Choć rynek kurierski nad Wisłą rozgrzany jest do czerwoności, to mniejsze podmioty z branży ledwo zipią. Aż 78 proc. działalności gospodarczych w tym sektorze znajduje się w słabej lub wręcz bardzo złej kondycji – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Po trzech latach od ogłoszenia pięcioletniego planu prezesa Pata Gelsingera, który miał uczynić Intela hegemonem na rynku chipów, amerykański koncern znalazł się w kryzysie. Teraz rozważa drastyczne zmiany.
"Czy zgadza się Pani/Pan ze stwierdzeniem, że PiS może się rozpaść po decyzji PKW w sprawie sprawozdania finansowego?" - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Kandydat na prezydenta wenezuelskiej opozycji, Edmundo Gonzalez, wylądował w Hiszpanii, gdzie będzie ubiegał się o azyl - informuje Madryt.
Innowatorzy znad Wisły stworzyli bota, który ma wyręczać pracowników rejestracji w placówkach medycznych. Pomoże im zaoszczędzić kilkadziesiąt godzin pracy tygodniowo, pacjentom zaś umożliwi całodobowy kontakt z przychodnią.
Izrael przeprowadził w niedzielę, późnym wieczorem, atak powietrzny na Syrię, atakując liczne cele w muhafazie (prowincji) Hana - informują syryjskie media państwowe. W ataku zginęło co najmniej czterech cywilów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę
Tak jeden z kaukaskich narodów stał się zakładnikiem imperialnej polityki Kremla. Ku przestrodze innym, których politycznie i finansowo uzależnił od siebie Władimir Putin.
Dzisiaj obywateli już nie ma, politykę opanowali bowiem wyznawcy. A tam, gdzie w polityce szerzą się wyznania, tam nieuchronnie pojawiają się fanatyzm i doktrynerstwo.
Czy integracja Ukrainy z sieciami logistycznymi Unii Europejskiej pomoże w przekształceniu jej w kluczowy węzeł transportowy w Europie? – zastanawia sie ukraiński badacz.
Nazywając przebudowę centrum cargo we Frankfurcie „niemieckim CPK” i śmiejąc się z „opieszałości” obecnego rządu, liczni politycy opozycji udowodnili, że z liczbami i gospodarką są wyraźnie na bakier. Albo cynicznie manipulują.
Gdy powstawały zręby Europejskiego Zielonego Ładu, dialog z Komisją Europejską był dość ograniczony. Sytuacja zmieniła się w momencie wybuchu wojny w Ukrainie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas