Koronawirus a firmowe przepływy pieniężne

W obliczu trwającego zagrożenia epidemicznego wiele firm boryka się z problemem utraty płynności finansowej i bankructwa. Spowodowany pandemią Covid-19 kryzys gospodarczy oraz widmo globalnej recesji wpłynęły negatywnie na kondycję finansową przedsiębiorstw.

Aktualizacja: 01.08.2020 09:03 Publikacja: 01.08.2020 00:01

Koronawirus a firmowe przepływy pieniężne

Foto: Adobe Stock

Spadek zamówień, obniżenie popytu na oferowane dobra i usługi, nakłady na dostosowanie sprzętu do wykonywania przez personel pracy zdalnej, wydatki związane z zapewnieniem ochrony antywirusowej w zakładzie pracy (takie jak: maseczki ochronne, płyny do dezynfekcji, rękawiczki, mydła antybakteryjne), koszty wynagrodzeń ponoszone w okresie przestoju w funkcjonowaniu jednostki (tzw. wynagrodzenie przestojowe), zasiłek opiekuńczy wypłacany pracownikom w związku z zamknięciem placówek oświatowych, świadczenia chorobowe z powodu kwarantanny lub izolacji, koszty realizacji zadań nałożonych przez właściwe organy publiczne w związku z przeciwdziałaniem epidemii stanowią duże wyzwanie, zwłaszcza dla sektora MSP. Rozwiązania prawne w zakresie ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii przewiduje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama