Aktualizacja: 28.01.2020 14:14 Publikacja: 28.01.2020 17:15
Foto: Fotolia
Spółka powstała w 2009 r. Od samego początku swego istnienia jest podatnikiem VAT czynnym. W listopadzie 2016 r. Spółka dokonała importu usług od firmy irlandzkiej. Obowiązek podatkowy z tytułu importu tych usług powstała w listopadzie 2019 r. Spółka nie rozpoznała podatku należnego od importu tych usług, gdyż czekała na fakturę od zagranicznego kontrahenta. Spółka nie rozliczyła także podatku naliczonego od importu tych sług, pomimo, że przysługuje jej w całości prawo do odliczenia podatku naliczonego. Fakturę tę spółka otrzymała na początku bieżącego miesiąca. Spółka zamierza teraz wykazać w drodze korekty podatek należny od importu tych usług, oraz skorzystać z uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego od importu tych usług. Spółce przysługuje prawo do złożenia skutecznej prawnie deklaracji VAT-7 za listopada 2019 r. Czy składając np. 20 września 2019 r. korektę deklaracji VAT-7 za listopad 2019 r., której wykaże podatek należny od importu tych usług, Spółka może także wykazać podatek naliczony od importu tych usług, czy też kwotę podatku naliczonego od importu tych usług należy wykazać w bieżącej deklaracji, gdyż podatek należny od importu tych usług został zadeklarowany po upływie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy? – pyta czytelnik.
Oprogramowanie może doznać awarii, których wystąpienie grozi zakłóceniem prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę. Wdrażając oprogramowanie warto więc zawrzeć umowę o jego utrzymanie.
Zapewnienie odpowiedniego reagowania na zgłoszenia sygnalistów wymaga opracowania i wdrożenia skutecznych, dostosowanych do specyfiki danej organizacji, procedur zgłaszania oraz postępowania z informacjami o naruszeniach.
W listopadzie został udostępniony kolejny projekt ustawy mającej implementować dyrektywę NIS2 oraz zestaw narzędzi Toolbox 5G. Kto będzie zobowiązany do stosowania procedur w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2025 roku?
Umowa o zachowaniu poufności zabezpiecza przed ujawnieniem informacji poufnych udostępnianych w związku ze współpracą pomiędzy stronami. Może zostać zawarta na różnych etapach współpracy: negocjacji, trwania umowy o współpracy i po jej zakończeniu.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Znaki towarowe sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami nie mogą być rejestrowane – wynika z przepisów zarówno unijnych, jak i polskich. Problem był jednak ze zdefiniowaniem tych pojęć. Dokument Wspólnej Praktyki CP14 je wyjaśnia.
Indie radykalnie zmniejszyły import rosyjskiej broni. Nie będzie nowych kontraktów i planowanych wspólnych inwestycji zbrojeniowych. Pozostały jedynie dostawy w ramach starych kontraktów i konserwacja już używanego sprzętu. Delhi wybrało broń z USA.
Brytyjski „reset z Europą”, na który mocno stawia ten kraj, szczególnie po niedawnych wyborach parlamentarnych skutkujących zmianą władzy, nabiera tempa.
Tak słabego rubla nie było od początku napaści Putina na Ukrainę. We wtorek kurs przekroczył 107 rubli za dolara. Rosyjski biznes przygotowuje się na dewaluację do 125 rubli za dolara. Kreml szuka więc silnych stron słabości narodowej waluty.
Rosyjski reżim zamierza ograniczyć swobodny dostęp obywateli do zagranicznych gier wideo. Putin zapowiedział, że gry elektroniczne mają rozwijać patriotyzm Rosjan.
Dostawy skroplonego gazu ziemnego z Rosji do Francji przekroczyły już w tym roku rekordowy poziom za cały 2022 rok. Głównym odbiorcą terminalu w Dunkierce jest dawna spółka zależna Gazpromu, znacjonalizowana przez niemiecki rząd.
Eksport rosyjskich diamentów do Indii – największego na świecie centrum obróbki tych kamieni – właściwie przestał istnieć. We wrześniu do Indii trafiło aż o 96 proc. mniej diamentów z Rosji niż rok wcześniej.
Rosyjskim kolejom brakuje co najmniej 2500 maszynistów. Porzucone w szczerym polu składy kontenerowe czekają dwa, trzy miesiące na rozładunek. Terminale kolejowe wstrzymały przyjmowanie ładunków, bo nie mają na nie miejsca. Przewozy towarowe zmniejszyły się o połowę. Importerzy alarmują Kreml.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas