Aktualizacja: 19.12.2024 13:06 Publikacja: 19.12.2024 10:29
Foto: Adobe Stock
Głównym celem Taksonomii UE jest stworzenie ram prawnych dla zrównoważonego finansowania, co ma wspierać inwestycje przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych i środowiskowych, a także przeciwdziałać greenwashingowi, czyli pozorowanym działaniom proekologicznym. Taksonomia UE zaczęła obowiązywać od stycznia 2022 r., kierując inwestorów w kierunku bardziej zrównoważonych inwestycji. Od stycznia 2024 r. wymogi regulacyjne zostały rozszerzone, wprowadzając dodatkowe obowiązki sprawozdawcze dla europejskich banków i firm ubezpieczeniowych.
W październiku 2024 r. opublikowano projekt standardu usług atestacyjnych w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju 3002PL, który zakłada uzyskanie od kierownika jednostki oświadczenia.
Na mocy przepisów dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD) około 49 tys. unijnych podmiotów gospodarczych, w tym niemal 3,5 tys. polskich spółek będzie musiało publicznie ujawniać wrażliwe informacje o swoich modelach biznesowych, strategii i łańcuchach dostaw.
Dział HR może odegrać w zrównoważonym rozwoju ogromną rolę, pod warunkiem że nie sprowadzi się go do roli dostarczyciela danych do raportu.
Współczesny biznes stoi przed dylematem: jak połączyć zysk z etyką?
Jedną z istotnych zmian w raportowaniu ESG, jakie wniosły w życie dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz standardy raportowania ESRS (European Sustainability Reporting Standards) jest skłonienie firm do myślenia i działania przez pryzmat łańcucha wartości.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Pomimo wsparcia unijnej biurokracji przewozy kolejowe maleją, co zwiększa ryzyko funduszy inwestujących w spółki wynajmu lokomotyw.
Kraj sprawujący prezydencję w UE nie narzuca agendy, ale zbliża się do innych państw – mówi „Rzeczpospolitej” Jim Cloos, były dyrektor generalny w Radzie UE, który blisko współpracował z prezydencjami wszystkich państw Unii Europejskiej.
Bruksela chce pogodzić Zielony Ład z konkurencyjnością gospodarek państw członkowskich. Polska ma w tym obszarze kilka postulatów.
Priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej powinno być zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego dla unijnych obywateli. Wydarzenia z ostatnich lat: pandemia Covid-19, wojna w Ukrainie, pozrywane łańcuchy dostaw, a także proces ich odbudowy w nowych realiach gospodarczych i geopolitycznych dobitnie pokazują jego znaczenie.
Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła nastawienie UE do rozszerzenia. Bałkany Zachodnie próbują z tego korzystać, ale tempo jest powolne.
Specjaliści, importerzy i sprzedawcy nie boją się braków LPG na krajowym rynku. Ale ceny tego paliwa mogą być wyższe.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z listopada 2024 r.
To może być początek karania unijnych firm i przedsiębiorców przedkładających zysk nad przyzwoitość i etykę. Po raz pierwszy Bruksela nałożyła sankcje na Europejczyka za handel rosyjską ropą powyżej pułapu cenowego. Na czarną listę trafił obywatel Holandii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas