Najbardziej popularnym rozwiązaniem w 2024 r. będzie leasing — preferuje go 24 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Są to głównie z branży budowlanej i produkcyjnej (po 34 proc.).
Trend ten potwierdzają dane Związku Polskiego Leasingu: Polska jest piątym największym rynkiem leasingu w Europie i na przestrzeni ostatnich 10 lat była też najszybciej rozwijającym się w Unii Europejskiej.
Jednak leasing nadal kojarzony jest z koniecznością zawierania długoterminowych umów i obowiązkiem ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz jego wykupu po zakończeniu okresu finansowania. Leasing wybierany jest do sfinansowania nabycia drogich środków trwałych: samochodów, maszyn i urządzeń.
Mniejsze wydatki (zakup towarów, usług, wyposażenia, drobnego sprzętu, licencji, oprogramowania) przedsiębiorcy wolą finansować prościej. Dlatego drugą po leasingu preferowaną formą finansowego wsparcia są zakupy na raty. Skorzysta z nich w tym roku 18 proc. firm. Większość z nich tj. 19 proc., to jednoosobowe działalności gospodarcze, 17 proc. to spółki.
Kredyt bankowy nie jest już najchętniej wybieraną formą finansowania zewnętrznego przez firmy, głównie z powodu wysokich stóp procentowych w 2023 r. Tylko 16 proc. firm z sektora MŚP bierze go pod uwagę w celu sfinansowania inwestycji w 2024 r.
"Zainteresowanie kredytem w spółkach, firmach średniej wielkości (zatrudniających 50-249 pracowników) i z długim stażem na rynku (powyżej 10 lat) jest większe niż w pozostałych segmentach. W 2024 r. co 5. średnia firma zdecyduje się na kredyt" - twierdzą autorzy badania. Dlaczego? Bo kredyty bankowe są przez nich wybierane jako stabilne źródło finansowania długoterminowych inwestycji.
Jeśli chodzi o branże planujące zadłużenie się w banku, to dominują tu transport (20 proc.) i handel (19 proc.).
Raport Kaczmarski Group zwraca uwagę, że coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców z sektora MŚP cieszą się faktoring oraz wynajem maszyn, urządzeń i pojazdów. W 2024 r. po 13 proc. firm planuje takie rozwiązanie.
Autorzy badania zauważają w podsumowaniu, że wybór formy finansowania zależy od wielkości firmy, specyfiki branży oraz długości funkcjonowania na rynku. Dlatego jednoosobowe działalności gospodarcze skierują w tym roku swoją uwagę na zakupy ratalne, zaś spółki na leasing. Firmy średnie i z długim stażem na rynku nadal chętnie będą sięgać po kredyty bankowe.
Czytaj więcej: