Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd. Resort zapowiada

Niezłożenie na czas informacji o skorzystaniu z pomocy de minimis będzie skutkować koniecznością oddania pieniędzy zaoszczędzonych na zamrożonej cenie prądu (wraz z odsetkami). Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada wydłużenie tego terminu z końca lutego do połowy roku.

Publikacja: 31.01.2025 18:52

Czy licznik pokazuje prawidłowe zużycie prądu? Aby to sprawdzić, wystarczy prosty test

Jak sprawdzić, czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo

Czy licznik pokazuje prawidłowe zużycie prądu? Aby to sprawdzić, wystarczy prosty test

Foto: Evgen

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wydłużeniem terminu na składanie informacji przez przedsiębiorców, którzy skorzystali z mechanizmu tzw. ceny maksymalnej. Dotyczy to mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Obecnie obowiązujący termin mija z końcem lutego 2025 r. 

Niestety jak pisaliśmy w Rzeczpospolitej, tylko niewielki odsetek przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy w drugiej połowie ubiegłego roku w ramach tzw. bonu energetycznego korzystali z maksymalnej ceny prądu (w wysokości 693 zł za MWh), dopełnili odpowiednich formalności. Chodzi o złożenie u sprzedawców energii informacji o skorzystaniu z pomocy de minimis. Jak alarmowała Agnieszka Majewska, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), jeżeli przedsiębiorcy nie złożą w terminie wymaganego dokumentu, to zostaną obciążeni dodatkowymi opłatami, wynikającymi z różnicy pomiędzy ceną maksymalną, a tą wynikającą z umowy. W dodatku z odsetkami. To zaś może oznaczać, że przedsiębiorcy dostaną korekty rachunków, z których będzie wynikać konieczność dopłaty kilkudziesięciu tysięcy zł (w zależności od zużycia). 

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Finanse
Przedsiębiorco, weź dotację na dostępność
Finanse
Budowlane MŚP mają faktury, ale nie pieniądze
Finanse
Jednoosobowym firmom rosną długi. Niepokojący raport
Finanse
Polisa OC dla JDG - czy to obowiązkowe?
Finanse
TSUE zajął się sprawą kredytów z WIBOR. Jak przebiegła rozprawa?
Reklama
Reklama