Liczba małych firm gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego roku. Wraz z falą zwolnień i urlopów, a także spędzaniem większej ilości czasu w domu, ludzie skorzystali z okazji, aby założyć własne małe firmy. Oznacza to, że na świecie obserwuje się wzrost „mikroprzedsiębiorstw” — firm zatrudniających mniej niż 10 pracowników. Money.co.uk zbadało wyniki firm zatrudniających od jednego do dziewięciu pracowników w 28 różnych krajach europejskich, aby dowiedzieć się, jaki procent tych firm przetrwał okres pięciu lat.

Mikrofirma w Polsce, czyli marne szanse na przeżycie

Okazuje się, że Polska jest trzecim najgorszym krajem w Europie pod względem pięcioletnich wskaźników przetrwania biznesu. W 2013 r. w Polska powstało 35 988 mikroprzedsiębiorstw zatrudniających od jednego do dziewięciu pracowników, z czego pięć lat przetrwało 15 946. Oznacza to, że pięcioletni wskaźnik przetrwania mikroprzedsiębiorstw wyniósł zaledwie 44 proc.

Krajem o najniższym pięcioletnim wskaźniku przeżycia firm jest Dania. W 2013 r. powstało tam ponad 8 000 mikroprzedsiębiorstw - i tylko 3 458 przetrwało okres pięciu lat, co daje Danii wskaźnik przetrwania wynoszący zaledwie 42 proc. Drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania, ze wskaźnikiem przeżywalności wynoszącym 43 proc. Jednak Wielka Brytania była domem dla większości firm, które przetrwały pięć lat – aż 114 590, dwa razy więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. Lepiej niż w Polsce radziły sobie mikrofirmy m.in. w Niemczech - przetrwało 47 proc. W Rumunii i na Węgrzech natomiast po 51 proc.

Jeśli mikrofirma to najlepiej we Francji lub Szwecji

Najlepszym krajem dla mikroprzedsiębiorstw jest Francja. W ciągu pięciu lat kraj ten może pochwalić się wskaźnikiem przetrwania biznesu na poziomie 75 proc. W 2013 r. w kraju powstało 46 549 mikroprzedsiębiorstw, z których 35 060 działało jeszcze pięć lat później. Drugim krajem odnoszącym największe sukcesy jest Szwecja z pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia wynoszącym 73 proc. W 2013 r. w Szwecji powstało 17 574 mikroprzedsiębiorstw, z których 12 908 przetrwało okres pięcioletni. Trzecie miejsce zajmuje Słowacja z 70-proc. wskaźnikiem przetrwania mikroprzedsiębiorstw. W 2013 r. powstało tam 18 949 mikroprzedsiębiorstw, z czego13 328 przetrwało pięć lat.

- Wiele firm bez wątpienia odczuło negatywny wpływ pandemii na zyski, ale w ciągu ostatnich 18 miesięcy odnotowano również wzrost liczby małych firm na całym świecie - zauważył Salman Haqqi, ekspert ds. finansów osobistych w money.co.uk.

- Nasza analiza najnowszych danych Eurostatu pokazuje, że w Europie jest kilka krajów, w których szanse na przetrwanie są wyższe niż w innych, szczególnie we Francji, Szwecji i na Słowacji. Małe firmy w tych trzech krajach mają najwyższy wskaźnik przetrwania na kontynencie, przy czym ponad 70 proc. firm przekracza pięcioletnią granicę - ważny wskaźnik dla wielu firm – dodał Haqqi.

- Chociaż istnieje wiele sposobów, w jakie małe firmy mogą się finansować – w tym inwestorzy i oszczędności osobiste, niektórzy przedsiębiorcy mogą zaciągnąć pożyczkę biznesową. Podobnie jak w przypadku wszystkich pożyczek, ważne jest, aby pamiętać, że wszelkie pożyczone pieniądze muszą zostać spłacone wraz z odsetkami w ustalonym okresie, a nieodebrane lub opóźnione płatności mogą wpłynąć na zdolność kredytową - przypomniał Salman Haqqi.