Aktualizacja: 12.12.2024 01:37 Publikacja: 07.09.2021 11:00
Rażąco niska cena to często problem przy zamówieniach na roboty budowlane.
Foto: pabisiak
Ustawa Prawo zamówień publicznych, choć posługuje się pojęciem ,,rażąco niska cena” nie precyzuje jego znaczenia. Żeby zrozumieć istotę tego pojęcia, można posiłkować się orzecznictwem sądowym.
Za nami kilkanaście miesięcy, podczas których praca zdana stała się standardem. Okazuje się jednak, że doświadczenia tego okresu nie wpłynęły pozytywnie na zarządzających firmami na ocenę home office.
40 proc. pracowników biurowych planuje się zaszczepić, a 23 proc. już jest zaszczepiona.
Ministerstwo Finansów chce obniżyć część stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, aby ta forma opodatkowania zyskała na popularności. Z kolei już 1 stycznia 2022 r. nowi podatnicy nie będą mogli wybrać opodatkowania kartą podatkową.
Ustawa o podatku VAT określa, jakie podmioty mogą skorzystać z podmiotowego i przedmiotowego zwolnienia z VAT. Preferencja ta dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przychodów ze sprzedaży. Aby móc skorzystać ze zwolnienia trzeba spełnić pewne warunki.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Sankcje nakładane są na podatnika, który popełnił błąd w rozliczeniu podatku VAT, poprzez zwiększenie nadwyżki lub zmniejszenie wysokości zobowiązania podatkowego. Dodatkowe zobowiązanie podatkowe może zostać nałożone w różnej wysokości w zależności od przewinienia, które popełniono.
Zamówienia publiczne na rynku IT ze względu na jego specyfikę nie są łatwe. Jak się do tego przygotować?
Wystąpienie przesłanek wykluczenia nie przesądza o wykluczeniu wykonawcy z postępowania o zamówienie publiczne. Przed podjęciem takiej decyzji zamawiający powinien przeprowadzić tzw. dwustopniowy „test proporcjonalności”.
Z prawdziwą satysfakcją oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. W tym wydaniu Państwa szczególnej uwadze chciałbym polecić ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które może zmienić sposób myślenia o odszkodowaniach w zamówieniach publicznych.
Najnowsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) otwiera wykonawcom nową drogę do dochodzenia odszkodowań od zamawiających w przypadku utraty szansy na uzyskanie zamówienia publicznego.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
Powoływanie się przez wykonawcę na zdolność finansową lub ekonomiczną oraz możliwości techniczne lub zawodowe podmiotu trzeciego musi być realne.
Kary umowne są bardzo przydatnym rozwiązaniem. Oczywiście pod jednym warunkiem: muszą być zastrzegane w sposób racjonalny. Przy czym racjonalizm zastrzegającego polega zarówno na właściwym wyborze karanych czynności lub zaniechań dłużnika, jak i na ustalaniu kar we właściwej wysokości.
O ile sama idea ograniczenia obciążeń biurokratycznych zarówno po stronie zamawiającego, jak i wykonawców jest słuszna, o tyle powinno się to odbywać przy poszanowaniu roli, jaką regulacje dotyczące zamówień publicznych przypisują wszystkim uczestnikom procesu ich udzielania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas