Aktualizacja: 29.04.2025 01:22 Publikacja: 14.03.2025 04:30
Foto: Mateusz Marek/PAP
Czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczył wprawdzie sporu toczącego się w Rumunii, ale był oczekiwany z niecierpliwością także w Polsce przez firmy i instytucje zajmujące się zamówieniami publicznymi. Ma on znaczenie dla organizacji przetargów, w których biorą udział firmy spoza Unii Europejskiej. Może też być wytyczną dla rządowych legislatorów, którzy pracują nad nowelizacją prawa zamówień publicznych.
Sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE po tym, jak chiński dostawca taboru kolejowego przegrał w przetargu na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych, ogłoszonym przez rumuński urząd ds. kolejnictwa. Spór toczył się wokół interpretacji przepisów dyrektywy 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych. Gwarantuje ona równe traktowanie podmiotów z Unii Europejskiej, a także z innych państw (tzw. państw trzecich), które zawarły z UE porozumienia w sprawie dopuszczania do zamówień publicznych. Chiny, podobnie jak np. Turcja, takiej umowy nie podpisały i stąd bierze się wiele podobnych sporów. Tymczasem Rumunia w swoich przepisach przyznała zamawiającym prawo wykluczania podmiotów z Chin. Turcję potraktowano w tych przepisach preferencyjnie jako kraj kandydujący do członkostwa w Unii Europejskiej.
Uproszczenie formalności przez zmianę prawa geodezyjnego – to propozycja inicjatywy „SprawdzaMY” Rafała Brzoski....
Państwo nie może w ustawie wykluczyć lub dopuścić do przetargu firm z Chin, Turcji czy innych krajów, które nie...
Mennica Polska doprowadzi do zmiany w zarządzie spółki zarządzającej wieżowcem Mennica Legacy Towers. Będzie też...
Nie można krytykować polityki rządu w sprawie budownictwa. Bo nie można krytykować czegoś, czego nie ma.
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Nielimitowany urlop, benefity żywieniowe – czego chcą polscy pracownicy? Jak wprowadzać strategie benefitowe w t...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas