Aktualizacja: 04.04.2025 00:25 Publikacja: 03.04.2025 05:21
Foto: Adobe Stock
Wśród propozycji deregulacyjnych zespołu Rafała Brzoski jest sporo inicjatyw dotyczących procedur związanych z procesem inwestycyjno-budowlanym. Znalazła się tam też propozycja zmiany prawa geodezyjnego, obliczona na przyspieszenie procedur inwestycyjnych.
Zacznijmy jednak od tego, czym się zajmuje geodeta w tym procesie. Otóż w przypadku planowania inwestycji wykonuje się zwykle szereg czynności i pomiarów geodezyjnych. Są to: wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych lub ustalenie przebiegu granic działek, pomiar aktualnego stanu zagospodarowani terenu i na tej podstawie sporządzenie mapy do celów projektowych. Na zakończenie lub w trakcie inwestycji należy też dokonać geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektów i na tej podstawie sporządzić mapę inwentaryzacyjną. Oprócz tego, konieczne jest wykonanie tzw. operatów technicznych oraz plików danych w formacie informatycznym GML.
Państwo nie może w ustawie wykluczyć lub dopuścić do przetargu firm z Chin czy Turcji. Warunki ustalają poszczeg...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Państwo nie może w ustawie wykluczyć lub dopuścić do przetargu firm z Chin, Turcji czy innych krajów, które nie...
Mennica Polska doprowadzi do zmiany w zarządzie spółki zarządzającej wieżowcem Mennica Legacy Towers. Będzie też...
Nie można krytykować polityki rządu w sprawie budownictwa. Bo nie można krytykować czegoś, czego nie ma.
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Nielimitowany urlop, benefity żywieniowe – czego chcą polscy pracownicy? Jak wprowadzać strategie benefitowe w t...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas