Podporządkowanie zatrudniającemu nie tylko przy stosunku pracy - wyrok Sądu Najwyższego

Podporządkowanie zatrudniającemu nie stanowi przesłanki właściwej tylko stosunkowi pracy. W samych stosunkach pracy istnieje szereg sytuacji, w których nie występuje taki element zależności pracownika. Zatrudnienie rozumiane jest więc szeroko, ze względu na różne formy świadczenia pracy i zarobkowania. Oznacza to, że umowa zlecenia nie wyłącza określonej kontroli i podporządkowania zatrudniającemu.

Aktualizacja: 18.04.2021 09:07 Publikacja: 18.04.2021 00:01

Podporządkowanie zatrudniającemu nie tylko przy stosunku pracy - wyrok Sądu Najwyższego

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 21 stycznia 2021 r. (III PSKP 3/21).

W komentowanej sprawie były pracownik po pewnym czasie przerwy w zatrudnieniu na stanowisku handlowca rozpoczął ponownie zatrudnienie u swojego byłego pracodawcy. Tym razem jednak strony nie zawarły umowy o pracę, a umowę zlecenie. Zakres obowiązków na podstawie umowy zlecenie różnił się od obowiązków na podstawie umowy o pracę. W myśl nowej umowy zleceniobiorca miał nawiązywać kontrakty handlowe z kontrahentami na najem sprzętu i maszyn. Różnica względem uprzednio wykonywanej pracy polegała na tym, że do obowiązków na etacie należały również czynności techniczne związane z wynajmem czy przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Zleceniobiorca musiał jedynie składać cotygodniowe raporty z wykonanych zadań. Przy wykonywaniu zlecenia mężczyzna korzystał z udostępnionego mu przez zleceniodawcę sprzętu oraz samochodu.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?