Aktualizacja: 24.01.2021 07:23 Publikacja: 24.01.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
W związku z zakończeniem okresu przejściowego Brexitu status Brytyjczyków w Polsce od 1 stycznia 2021 r. uległ zmianie. Obywatele Wielkiej Brytanii (UK), którzy przed nowym rokiem korzystali z prawa pobytu, zachowali swoje dotychczasowe uprawnienia na podstawie Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii
Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Dzięki temu mogą swobodnie podejmować zatrudnienie w Polsce. W odmiennej sytuacji znajdują się Brytyjczycy, którzy dopiero wjadą do Polski. Aby podjąć pracę, będą potrzebowali odpowiednich zezwoleń. W proces ich uzyskania będą musieli się zaangażować także przyszli pracodawcy tych osób.
Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozpatrywać pod kątem przepisów prawa pracy, imigracyjnych, podatkowych, ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Nie dziwne, że są z nią problemy.
Pracodawcy będą musieli nie tylko wyrównać pensje pracowników na takich samych stanowiskach, ale także wykonujących pracę tej samej wartości. Czy kasjerka i magazynier powinni zarabiać tyle samo?
Do końca lutego służby kadrowo-płacowe muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2024 r. przez osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe objęte ograniczeniami zarobkowymi. Błąd w przekazanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczeniu może być kosztowny.
Wykazanie odpowiedniego stażu pracy ma istotne znaczenie dla realizacji różnych uprawnień pracowniczych, np. uzyskania nagrody jubileuszowej lub dodatku stażowego. Kiedy liczy się czas pracy w gospodarstwie?
Brakuje przepisów dotyczących wykonywania pracy zdalnej z terytorium Polski przez cudzoziemców na rzecz podmiotu zagranicznego.
Niemiecka sieć supermarketów wywołała konsternację wśród klientów we wschodnim Londynie. Aldi wprowadził innowacyjne rozwiązanie: pobiera opłatę w wysokości 10 funtów od klientów za samo wejście do sklepu — informuje „Polish Express”.
Brytyjscy agenci turystyczni nie spodziewają się, by ten rok był tak samo rekordowy, jak ubiegły, chociaż większość sądzi, że klienci wydadzą więcej. Mają też obawy - mówią, że coraz trudniej konkurować im z cenami w internecie.
Turystyka na świecie przeżywa boom. W zeszłym roku za granice swoich krajów wyruszyło 1,4 miliarda ludzi. Światowa Organizacja Turystyczna szacuje, że ten rok przyniesie jeszcze wzrost tej liczby. Nic dziwnego, że na świecie nie ustaje też ruch budowlany w hotelarstwie.
Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozpatrywać pod kątem przepisów prawa pracy, imigracyjnych, podatkowych, ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Nie dziwne, że są z nią problemy.
Forma polecenia pracy w nadgodzinach, usuwanie służbowych adresów e-mail byłych pracowników czy oskładkowanie pracy zdalnej z zagranicy – to niektóre zagadnienia z zakresu zatrudnienia, analizowane w ubiegłym roku przez sądy. Prawnicy wytypowali dziesięć najważniejszych orzeczeń 2024 r.
Będę chciał wrócić do Polski - zadeklarował były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski po wyjściu z brytyjskiego aresztu po tym, jak wpłynęła kaucja za niego.
Nigel Farage ogłosił, że liczba członków jego partii Reform UK (dawna Partia Brexitu) przekroczyła właśnie 200 tysięcy.
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii, Andrew Gwynne z Partii Pracy, został zwolniony ze stanowiska i zawieszony w partii. Gazeta "Mail on Sunday" ujawniła jego wpisy, w których obrażał wyborców i parlamentarzystów. Premier Starmer chce ukarać wszystkich zamieszanych w skandal.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas