Aktualizacja: 24.01.2021 07:23 Publikacja: 24.01.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
W związku z zakończeniem okresu przejściowego Brexitu status Brytyjczyków w Polsce od 1 stycznia 2021 r. uległ zmianie. Obywatele Wielkiej Brytanii (UK), którzy przed nowym rokiem korzystali z prawa pobytu, zachowali swoje dotychczasowe uprawnienia na podstawie Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii
Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Dzięki temu mogą swobodnie podejmować zatrudnienie w Polsce. W odmiennej sytuacji znajdują się Brytyjczycy, którzy dopiero wjadą do Polski. Aby podjąć pracę, będą potrzebowali odpowiednich zezwoleń. W proces ich uzyskania będą musieli się zaangażować także przyszli pracodawcy tych osób.
Wypalenie zawodowe pracowników to nie tylko ich problem. Pracodawca ma obowiązek zadbać o dobrostan zatrudnionych.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Pracodawcy trudno skrócić urlop bezpłatny. Nie może też odwołać z niego pracownika, chyba że taką możliwość uzgodniono na etapie wyrażenia zgody na wolne. Wiele spraw dotyczących urlopu bezpłatnego trafia do sądów.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Jeśli obowiązki kierownika nie ograniczają się do organizowania, kontrolowania i nadzorowania pracy podwładnych, lecz obejmują również bezpośrednie wykonywanie tych samych zadań, ma on prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera oświadczył, że „ponad 30 państw” jest gotowych zaangażować się w operację sił pokojowych na Ukrainie. Taka liczba państw ma tworzyć tzw. koalicję chętnych.
Po poświęconej wojnie na Ukrainie wideokonferencji z przedstawicielami 25 państw gospodarz tego spotkania Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii zapowiedział przyspieszenie pomocy wojskowej dla Ukrainy i zaostrzenie sankcji wobec Rosji. - Będziemy dalej szukać legalnych rozwiązań, aby Rosja zapłaciła Ukrainie za wyrządzone szkody – powiedział.
Pokolenie TikToka nie ma zbyt wiele czasu, by samodzielnie rezerwować wycieczki przez internet. Nawet jeśli znajdzie w sieci coś interesującego, woli o pomoc zwrócić się do agenta, twierdzi prezes Grupy TUI. Przekonały go o tym jego własne dzieci.
Londyn z przerażeniem odkrywa, że w razie zerwania przez amerykańską administrację współpracy ze Zjednoczonym Królestwem jego arsenał jądrowy może okazać się bezużyteczny.
Węgierska niskokosztowa linia lotnicza Wizz Air ogłosiła dodanie dziewięciu nowych tras i powiększenie liczby samolotów na polskich lotniskach o jeden.
Uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) nie stracą swojego statusu, jeśli zmieni się rodzaj umowy łączącej ich z podmiotem zatrudniającym albo ustanie ich zatrudnienie.
Od 1 kwietnia paszport nie wystarczy, by wjechać do Wielkiej Brytanii. Poza tym dokumentem obywatele krajów unijnych będą musieli posiadać zezwolenie na podróż (ETA). Ubiegać się o nie można już teraz. Ma uchronić kraj przed przyjazdem osób niepożądanych.
Wojciech Szczęsny i Alisson zachwycili tydzień temu piłkarską Europę. Dzięki nim Barcelona i Liverpool przybliżyły się do ćwierćfinału. Czas na rewanże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas