Praca zdalna: powrót do biura czasem na przymus

Pracodawca może wydać polecenie stawienia się w miejscu pracy, a za odmowę wyciągnąć konsekwencje. Kontrowersje budzi jednak odmienne traktowanie pracowników, szczególnie w kwestii związanej z dobrowolnymi szczepieniami.

Aktualizacja: 11.07.2021 08:23 Publikacja: 11.07.2021 00:01

Praca zdalna: powrót do biura czasem na przymus

Foto: Adobe Stock

Pracę zdalną regulują obecnie przepisy tzw. ustawy covidowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciw-działaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm.; dalej: ustawa). Z jej art. 3 ust. 1 wynika, że w czasie epidemii, zagrożenia epidemicznego, a także przez trzy miesiące od ich zakończenia pracodawca ma prawo skie-rować zatrudnionych do wykonywania pracy spoza biura. Wiele firm skorzystało z tego uprawnienia, a pracownicy dostrzegli zalety pracy zdalnej. Mimo to, jak wynika z marcowego badania Skanska, aż 46 proc. pracowników uważa się za mniej efektywnych podczas pracy z domu (https://www.skanska.pl/o-skanska/media/informacje-prasowe/251668/Polacy-najwiekszymi-zwolennikami-powrotu-do-biur-wynika-z-badania-Skanska-).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama