Sprawę mobbingu rozstrzygnąć może tylko sąd

Pracownik, który czuje się ofiarą mobbingu, ma prawo złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jednak orzekanie, czy doszło do nagannych zachowań i nakładanie z tego tytułu sankcji stanowią wyłączne kompetencje sądu.

Publikacja: 03.08.2022 21:00

Sprawę mobbingu rozstrzygnąć może tylko sąd

Foto: Adobe Stock

- Złożyłem do Okręgowego Inspektoratu Pracy skargę w sprawie stosowania wobec mnie mobbingu przez pracodawcę. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Czy Państwowa Inspekcja Pracy może podjąć działania i przeprowadzić kontrolę u pracodawcy? Czy jeśli zgłoszę mobbing do PIP i podam swoje dane, to zostaną one ujawnione na jakimś etapie prowadzonego postępowania? – pyta czytelnik.

W myśl art. 943 § 2 kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Pozostało 89% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Ewa Szadkowska: Prawo do przeżycia straty
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Kadry i Płace
Prawa rodziców po stracie dziecka
Kadry i Płace
Urlop rodzicielski – możliwy jest podział i wydłużenie
Kadry i Płace
Zgłoszenia wewnętrzne a RODO
Kadry i Płace
Wakacje składkowe przysługują prawnikom