Zaległy urlop w czasie zagrożenia epidemicznego i po jego ustaniu

Mimo że wciąż obowiązuje specustawa Covid-owa, pracodawca może wysłać zatrudnionego na cały zaległy urlop. Nawet gdy jego wymiar przekracza 30 dni.

Publikacja: 14.09.2022 22:00

Zaległy urlop w czasie zagrożenia epidemicznego i po jego ustaniu

Foto: Adobe Stock

Zbliża się 30 września, tj. termin, do którego pracownicy powinni wykorzystać zaległe urlopy. Ponieważ rząd przedłużył do 30 września br. stan zagrożenia epidemicznego, pracodawcy nadal mogą korzystać z rozwiązań, które przewiduje w tym zakresie ustawa z 2 marca 2020 r. o  szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842; dalej: specustawa). Zgodnie z jej art. 15gc w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Pozostało 85% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Ewa Szadkowska: Prawo do przeżycia straty
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Kadry i Płace
Prawa rodziców po stracie dziecka
Kadry i Płace
Urlop rodzicielski – możliwy jest podział i wydłużenie
Kadry i Płace
Zgłoszenia wewnętrzne a RODO
Kadry i Płace
Wakacje składkowe przysługują prawnikom