Gminy będą miały nowe obowiązki dotyczące sygnalistów

Każdy wójt, burmistrz i prezydent miasta musi zapewnić, by w podległym mu urzędzie wdrożono procedurę przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych o naruszeniu prawa oraz podejmowania stosownych działań następczych.

Publikacja: 09.11.2022 22:28

Gminy będą miały nowe obowiązki dotyczące sygnalistów

Foto: Adobe Stock

W związku z procedowaną ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, implementującą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii do krajowego porządku prawnego, szereg podmiotów prawnych i organów będzie zobowiązanych dostosować swoje funkcjonowanie do nowych regulacji. W szczególnie skomplikowanej sytuacji znajdą się m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich organy wykonawcze, które – poza obowiązkiem wdrożenia procedury wewnętrznej (umożliwiającej dokonywanie zgłoszeń o naruszeniach wewnątrz jednostki dla pracowników i współpracowników jednostki) – zobligowane zostaną do wprowadzenia odrębnej, dodatkowej procedury dotyczącej zgłoszeń zewnętrznych.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy brak odzewu w procesie rekrutacji to dyskryminacja?
Kadry i Płace
Zakaz handlu w niedzielę i święta. Kogo obowiązuje i co grozi za jego łamanie?
Kadry i Płace
Jak łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wpływa na uprawnienia pracownicze?
Kadry i Płace
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Sygnaliści - kiedy godzina zero? Od kiedy można zgłaszać nieprawidłowości?