SN: Utrata zaufania to nie wytrych do zakończenia współpracy

Utrata zaufania może wynikać z zawinionego, jak i niezawinionego naruszenia obowiązków istotnych z punktu widzenia stanowiska pracy, na którym zatrudniony jest pracownik. Może także wynikać z każdego zachowania obiektywnie nieprawidłowego, budzącego wątpliwości co do jego rzetelności. Nie każdy przypadek utraty zaufania do pracownika może być uznany za uzasadniający wypowiedzenie mu umowy o pracę. Utrata zaufania do pracownika uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę, jeżeli w konkretnych okolicznościach nie można wymagać od pracodawcy, by nadal darzył pracownika zaufaniem.

Publikacja: 04.05.2023 02:00

SN: Utrata zaufania to nie wytrych do zakończenia współpracy

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 10 stycznia 2023 r. (III PSKP 83/21).

W analizowanej sprawie powódka wnosiła o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Powódka zajmowała stanowisko kierownicze, a pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę. Jako przyczynę wskazał utratę zaufania wynikającą ze ściśle określonych działań na szkodę pracodawcy, objawiających się w przekroczeniu lub niedopełnieniu obowiązków służbowych. Sąd I instancji oddalił powództwo, stwierdzając, że wskazana przyczyna nie uzasadniała wypowiedzenia umowy z powódką. Z kolei sąd odwoławczy stwierdził, że w sprawie utrata zaufania pracodawcy nie nastąpiła w oparciu o obiektywne przesłanki.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama