Aktualizacja: 03.04.2025 12:08 Publikacja: 10.10.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Każdy nowo zatrudniony pracownik, który jest już uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych, składa pracodawcy (a jeśli jest zatrudniony w kilku miejscach – wybranemu pracodawcy) oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK, czyli o posiadanych przez niego rachunkach PPK. Powinien to zrobić w terminie siedmiu dni od dnia zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca, który otrzyma takie oświadczenie od nowego pracownika, ma obowiązek podjąć określone działania. Ich efektem powinien być transfer oszczędności PPK zgromadzonych przez pracownika na jego nowy rachunek PPK, prowadzony przez instytucję finansową, z którą umowę o zarządzanie PPK zawarł nowy pracodawca. Jeśli jednak uczestnik PPK nie złoży takiego oświadczenia, pracodawca nie podejmuje żadnych działań związanych z transferem oszczędności zgromadzonych przez pracownika w PPK. Do transferu środków zgromadzonych na rachunku/rachunkach PPK nie dojdzie również, gdy pracownik poinformuje pracodawcę, że nie zgadza się na taki transfer. Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące tych zagadnień.
Żona trwoniącego pieniądze pracownika może domagać się, by to na jej konto wpływało wynagrodzenie męża.
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Umowa o pracę zawarta dla pozoru jest nieważna i nie wywołuje skutków prawnych. Z drugiej strony – zatrudnienie...
Pochopna decyzja o wypłacie wynagrodzenia na rzecz rodziny pracownika może skończyć się dla pracodawcy konieczno...
Ochrona stosunku pracy, prawo do bezpłatnego urlopu, wliczanie służby wojskowej do stażu pracy oraz preferencje...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Dyrektywa równościowa zmusi pracodawców do wprowadzenia taryfikatorów płac.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas