PPK. Pracodawca nie pomoże w transferze z urzędu

Bez inicjatywy pracownika nowy pracodawca nie podejmie się pośrednictwa w transferze jego oszczędności zgromadzonych w PPK. Na złożenie oświadczenia pracownik ma tylko 7 dni od zapisania go do PPK.

Publikacja: 10.10.2024 04:30

PPK. Pracodawca nie pomoże w transferze z urzędu

Foto: Adobe Stock

Każdy nowo zatrudniony pracownik, który jest już uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych, składa pracodawcy (a jeśli jest zatrudniony w kilku miejscach – wybranemu pracodawcy) oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK, czyli o posiadanych przez niego rachunkach PPK. Powinien to zrobić w terminie siedmiu dni od dnia zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca, który otrzyma takie oświadczenie od nowego pracownika, ma obowiązek podjąć określone działania. Ich efektem powinien być transfer oszczędności PPK zgromadzonych przez pracownika na jego nowy rachunek PPK, prowadzony przez instytucję finansową, z którą umowę o zarządzanie PPK zawarł nowy pracodawca. Jeśli jednak uczestnik PPK nie złoży takiego oświadczenia, pracodawca nie podejmuje żadnych działań związanych z transferem oszczędności zgromadzonych przez pracownika w PPK. Do transferu środków zgromadzonych na rachunku/rachunkach PPK nie dojdzie również, gdy pracownik poinformuje pracodawcę, że nie zgadza się na taki transfer. Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące tych zagadnień.

Pozostało 81% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy czas wypowiedzenia umowy można skrócić?
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może żądać zwrotu wypłaconego pracownikowi zasiłku chorobowego od spółki?
Kadry i Płace
Czy za dojazd do miejsca delegacji należy się wynagrodzenie?
Kadry i Płace
ZUS nie może wyrzucać poza system ubezpieczenia społecznego
Kadry i Płace
Kiedy pracodawca nie zapłaci kosztów sądowych?