Aktualizacja: 11.02.2025 06:17 Publikacja: 06.02.2025 04:50
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Europejskie zasady dotyczące sztucznej inteligencji, zwane także AI Act, czy aktem o sztucznej inteligencji, weszły w życie 1 sierpnia 2024 roku. Znaczna część przepisów zacznie – zgodnie z założeniami regulacji – obowiązywać bezpośrednio po upływie dwóch lat, tj. 2 sierpnia 2026 roku. Część jednak wejdzie w życie wcześniej - już po sześciu lub 12 miesiącach, a część później – po 36 miesiącach. Oznacza to, że już w lutym 2025 roku zobligowani jesteśmy stosować część przepisów AI Act. Są to m.in. przepisy dotyczące tzw. zakazanych praktyk w zakresie wykorzystywania AI. O ile praktyki zakazane regulują głównie obszary mniej istotne dla sektora prywatnego (a kojarzące się raczej z dystopijną wizją przyszłości), np. dotyczące wykorzystywania AI do budowania przekazów podprogowych czy publicznej inwigilacji obywateli, o tyle z punktu widzenia pracodawców i korzystania przez nich z narzędzi HR, największe znaczenie będą miały tzw. systemy wysokiego ryzyka, sklasyfikowane przez AI Act odrębnie, o poziom mniej restrykcyjnie niż praktyki zakazane. Przepisy dotyczące systemów wysokiego ryzyka zaczną obowiązywać dopiero od 2 sierpnia 2026 roku. To data, którą każdy pracodawca powinien wpisać w swój kalendarz.
Rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych. Takie L4 łatwo uzyskać odpłatnie przez Internet.
Do 2035 r. liczba osób pracujących zmniejszy się w Polsce o 2,1 mln. Potrzebny jest system zachęt do dłuższej aktywności zawodowej dla osób starszych
Porzucenie pracy jest częstą przyczyną dyscyplinarek. Nie zawsze nieobecność świadczy jednak o porzuceniu. Jeśli zwolniony z powołaniem tej przyczyny pracownik pozwie pracodawcę, ma dużą szansę na wygraną.
Pracodawca może domagać się wykazania przez pracownika, ile czasu faktycznie przebywa na rehabilitacji.
Psychiatra może wystawić zwolnienie obejmujące dowolny czas poprzedzający wizytę. Nie ma ograniczenia do trzech dni wstecz jak lekarze innych specjalizacji. Czy takie zwolnienie chroni przed utratą pracy?
Osoba, która decyduje się na przyjęcie funkcji członka zarządu, powinna pamiętać o tym, że odpowiedzialność menedżera za zobowiązania spółki może trwać jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu mandatu.
W trakcie dodatkowego wolnego przyznawanego przez firmę pracownikom podlegają oni ubezpieczeniom społecznym – uznał ZUS.
Lekceważenie zasad BHP nie tylko może skutkować poważnymi konsekwencjami związanymi z odpowiedzialnością porządkową czy utratą pracy, ale przede wszystkim może wpłynąć na zdrowie pracowników.
Ministerstwo Obrony Narodowej wymieni legitymacje emerytów-rencistów wojskowych, bo zbyt słabo są zabezpieczone przed możliwością ich sfałszowania.
A gdyby tak skrócić tydzień pracy w Polsce, ale jednocześnie podnieść wiek emerytalny? Pomysł ma zwolenników, ale generalnie eksperci z Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” nie są przekonani do takiej transakcji wiązanej.
Polacy opracowali unikatową technologię, która pozwala w niewidoczny sposób znakować kamienie szlachetne i śledzić je w całym łańcuchu od kopalni do wprowadzenia na rynek. Start-up Nanores nawiązał współpracę z rządem Botswany.
Europa ma znacznie niższe wskaźniki komercjalizacji badań naukowych niż Stany Zjednoczone czy Azja. Nowe Centrum Biotechnologii i Bioprodukcji może pomóc zredukować ten dystans. Jeśli nie przegra w starciu z biurokracją.
Emmanuel Macron zdołał ściągnąć do francuskiej stolicy przywódców ponad 100 państw i prezesów największych koncernów technologicznych. Chce przełamać amerykańsko-chińską przewagę w obszarze sztucznej inteligencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas