Aktualizacja: 18.04.2025 19:37 Publikacja: 13.02.2025 04:40
Foto: Adobe Stock
- Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Złożył wniosek o zwolnienia w każdy poniedziałek do końca marca między 12.00 a 14.00 . Ma w tym czasie rehabilitację. Czy możemy się na taki wniosek zgodzić i jak wpłynie to na wynagrodzenie pracownika? – pyta czytelnik.
Pracodawca może zaakceptować regularne zwolnienia w celu załatwienia szeroko rozumianej sprawy osobistej (w tym m.in. leczenie, zabiegi rehabilitacyjne itp.). Przepisy nie ograniczają pracodawcy jakimkolwiek katalogiem takich zwolnień. Mogą polegać zarówno na późniejszym przyjściu do pracy, wcześniejszym z niej wyjściu, jak też pewnym czasie nieświadczenia pracy w ciągu dnia. Za czas tych zwolnień nie przysługuje wynagrodzenie. Mogą być jednak odpracowane – czas odpracowania nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych i pozwoli zarówno na „wyrównanie” wynagrodzenia, jak i na zrealizowanie wszystkich zadań pracownika.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas