Aktualizacja: 21.06.2025 23:08 Publikacja: 13.02.2025 04:40
Foto: Adobe Stock
- Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Złożył wniosek o zwolnienia w każdy poniedziałek do końca marca między 12.00 a 14.00 . Ma w tym czasie rehabilitację. Czy możemy się na taki wniosek zgodzić i jak wpłynie to na wynagrodzenie pracownika? – pyta czytelnik.
Pracodawca może zaakceptować regularne zwolnienia w celu załatwienia szeroko rozumianej sprawy osobistej (w tym m.in. leczenie, zabiegi rehabilitacyjne itp.). Przepisy nie ograniczają pracodawcy jakimkolwiek katalogiem takich zwolnień. Mogą polegać zarówno na późniejszym przyjściu do pracy, wcześniejszym z niej wyjściu, jak też pewnym czasie nieświadczenia pracy w ciągu dnia. Za czas tych zwolnień nie przysługuje wynagrodzenie. Mogą być jednak odpracowane – czas odpracowania nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych i pozwoli zarówno na „wyrównanie” wynagrodzenia, jak i na zrealizowanie wszystkich zadań pracownika.
Sezon urlopowy to często wyzwanie dla działów kadr. Ustalenie planu urlopów tak, by zachować ciągłość pracy, byw...
Aby ruchomy rozkład czasu pracy stanowił realny benefit, pracodawcy powinni ustalić przedział godzin, w jakim pr...
Pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy wbrew jego woli. Wyjątki są nieliczne i ściśle okreś...
Odwołanie z urlopu może być kosztowne. Firma, która coroczne uzgodnienia dotyczące terminów urlopów traktuje jak...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Do 10. lipca związki zawodowe powinny przekazać pracodawcy informację o liczbie swoich członków. Od tego zależą...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas