Koronawirus: praca zdalna też musi być bezpieczna

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp wobec osób, którym polecił pracę zdalną lub hybrydową, w dużej mierze pokrywają się z tymi przy telepracy. Niektóre kwestie trzeba jednak rozwiązać inaczej.

Publikacja: 14.10.2020 17:15

Koronawirus: praca zdalna też musi być bezpieczna

Foto: Adobe Stock

Od pewnego czasu panuje powszechne przekonanie, że pandemia się skończy, ale praca zdalna pozostanie z nami na stałe. Statystyki pokazują, że ponad 70 proc. pracowników umysłowych nadal pracuje zdalnie lub hybrydowo. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że pracodawcy nakazują wykonywanie pracy z domu, ale także dlatego, że pracownicy nauczyli się wykonywać zadania poza biurem, a nawet dostrzegli w tej sytuacji szereg korzyści dla siebie.

Gdy Polska wprowadziła lockdown, biura zamykały się i przenosiły pracowników do pracy zdalnej w trybie nadzwyczajnym, stosując rozwiązania wypracowywane ad hoc. Presja czasu i wyjątkowość sytuacji spowodowały, że praktycznie nigdzie nie było możliwości dogłębnego przemyślenia przyjętych rozwiązań. W zasadzie w żadnej firmie nie wprowadzono nowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wykonywanej zdalnie, z domu lub innego miejsca.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?