W ostatnim czasie w mediach pojawiło się szereg doniesień mówiących o działaniach ZUS pozbawiających płatników nadpłat zgromadzonych na kontach ZUS, mimo uzyskania przez nich zwolnienia z płatności na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU poz. 374 ze zm.), tzw. tarczy antykryzysowej.