Koronawirus: W pandemii łatwiej o legalny pobyt cudzoziemca

Do końca trwania stanu epidemii obowiązują ułatwienia w przedłużaniu legalności pobytu obcokrajowców w Polsce. Nie dotyczy to jednak każdej sytuacji. W pewnych okolicznościach to uprawnienie może też wygasnąć.

Publikacja: 31.03.2021 17:30

Cudzoziemiec w firmie

Cudzoziemiec w firmie

Foto: Adobe Stock

Z punktu widzenia legalności zatrudniania cudzoziemców trzeba zadbać nie tylko o legalność pracy, ale też upewnić się, że kandydat czy pracownik będzie legalnie przebywał w Polsce.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1409 ze zm.) nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca oznacza „wykonywanie pracy przez cudzoziemca, który nie jest uprawniony do wykonywania pracy w rozumieniu art. 87 ust. 1 lub nie posiada odpowiedniego zezwolenia na pracę, nie będąc zwolnionym na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, lub którego podstawa pobytu nie uprawnia do wykonywania pracy". Jak wynika z treści tej regulacji pracodawca powinien upewnić się nie tylko, że pracownik posiada np. wizę, ale również, że wiza została wydana do celów, które umożliwiają legalne świadczenie pracy.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy brak odzewu w procesie rekrutacji to dyskryminacja?
Kadry i Płace
Zakaz handlu w niedzielę i święta. Kogo obowiązuje i co grozi za jego łamanie?
Kadry i Płace
Jak łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wpływa na uprawnienia pracownicze?
Kadry i Płace
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Sygnaliści - kiedy godzina zero? Od kiedy można zgłaszać nieprawidłowości?