Miesiąc na zwolnienie dyscyplinarne to czasem zbyt mało

Sposób liczenia terminu, w którym wolno zwolnić pracownika bez wypowiedzenia z jego winy, nie jest oczywisty m.in. wtedy, gdy informacja o jego przewinieniu dotarła do pracodawcy z opóźnieniem.

Publikacja: 11.10.2020 00:01

Miesiąc na zwolnienie dyscyplinarne to czasem zbyt mało

Foto: Adobe Stock

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w ciągu miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności, która uzasadnia taką decyzję (art. 52 § 2 kodeksu pracy). Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy jako pracodawca wykonuje przy tym osoba zarządzająca lub organ zarządzający (np. zarząd). W sytuacji, gdy struktura zarządzania firmą jest szeroko rozbudowana i wysoce zhierarchizowana, właściciel lub zarząd zwykle dowiadują się o przewinieniu pracownika jako ostatni. A to właśnie te osoby mają decydujący głos w sprawie zwolnienia pracownika, zwłaszcza w trybie dyscyplinarnym. Tryb ten wpływa z kolei na ryzyko reputacyjne i z reguły prowadzi do procesu sądowego ze zwolnionym pracownikiem.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Granica między zdalnym a zagranicznym
Kadry i Płace
Co oznacza dla pracodawców i pracowników równość płac?
Kadry i Płace
Na co zwrócić uwagę, wykazując przychody pracującego emeryta lub rencisty?
Kadry i Płace
Praca w gospodarstwie rolnym wydłuża staż pracy
Kadry i Płace
Praca zdalna cudzoziemców w Polsce: nieprecyzyjne przepisy, realne zagrożenia