Pracownik pracowni serologicznej doprowadził do powstania błędu w oznaczeniu grupy krwi. Czy jest to podstawa do zwolnienia go bez zachowania okresu wypowiedzenia? – pyta czytelnik.

Uzasadnioną przyczyną rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy może być jego zawinione zachowanie powodujące samo zagrożenie interesów pracodawcy, którego nie można sprowadzać wyłącznie do szkód majątkowych i interesu materialnego. Pojęcie to obejmuje także elementy niematerialne, jak np. dyscyplina pracy czy poszanowanie przez podwładnego majątku i dobrego imienia zatrudniającego. O stopniu i rodzaju winy nie decyduje wysokość szkody. Może ona stanowić jedynie element pomocniczy w kwalifikacji naruszenia obowiązków pracowniczych jako ciężkiego. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 27 marca 2019 r. (II PK 321/17).

Czytaj także: Kiedy zwolnienie dyscyplinarne będzie zgodne z prawem

Powyższe oznacza, że np. niezachowanie precyzji i doprowadzenie do powstania błędu w oznaczeniu grupy krwi przez pracownika pracowni serologicznej – mimo niezwykle poważnych konsekwencji takiej pomyłki – może być podstawą rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym

jedynie w przypadku udowodnienia winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa etatowca. Tak też stwierdził SN w wyroku z 27 czerwca 2019 r. (I PK 57/18).

Jeżeli w postępowaniu pracownika można dopatrzyć się umyślności, ewentualnie rażącego niedbalstwa, a pracodawca ma na to dowody (np. świadka, który obserwował sytuację), są to podstawy do zakończenia z nim współpracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. W przeciwnym wypadku nie ma podstawy do zastosowania takiego trybu rozwiązania umowy o pracę.

Autorka jest adwokatem