Aktualizacja: 01.02.2020 07:56 Publikacja: 01.02.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Kodeks pracy przewiduje, że maksymalna grzywna nakładana na pracodawcę może wynieść 30 000 zł. Ostatnia zmiana w tym zakresie miała miejsce w 2007 r. Jednak od 1 grudnia 2020 r. ta kwota sięgnie nawet 45 000 zł. Będzie musiał się z nią liczyć pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu (np. dyrektor HR), który od tej daty dopuści się jednego z dwóch nowych wykroczeń, jakie będą przewidziane w kodeksie pracy.
Tak wysokie kary mają przeciwdziałać ukrywaniu dochodów pracowników, które powinny być przeznaczone na świadczenia alimentacyjne, np. na dziecko. Znajdą zastosowanie, gdy przeciwko pracownikowi toczy się postępowanie egzekucyjne, w tym związane z zaspokojeniem należności, jakie otrzymał uprawniony do alimentacji z funduszu świadczeń alimentacyjnych. Jednocześnie zaległości alimentacyjne pracownika muszą dotyczyć okresu za więcej niż trzy miesiące. Innymi słowy, chodzi o pracowników, którzy długo nie płacą alimentów, mimo toczącej się przeciwko nim egzekucji komorniczej, szczególnie gdy w porozumieniu z pracodawcą ukrywają dochody.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas