Stawki podatku od od czynności cywilnoprawnych

  • 2 proc. – stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym
  • 1 proc. - stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży innych praw majątkowych
  • 2 proc. – stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umów zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności oraz darowizny przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym
  • 1 proc. – stawka podatku od czynności cywilnoprawnych przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych
  • 1 proc. – stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności
  • 0,5 proc. – stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego

20 maja mija termin rozliczenia składki zdrowotnej

Poniedziałek 19 maja i wtorek 20 maja to ostatnie dni na:

- przekazanie do ZUS rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.

- wpłatę niedopłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wynikającej z rocznego rozliczenia za 2024 r.

ZUS: Przedsiębiorcy muszą pamiętać o aktualizowaniu danych pełnomocników

Przedsiębiorcy nie muszą osobiście załatwiać swoich spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Mogą do tego upoważnić inną osobę. Muszą jednak pamiętać o aktualizowaniu danych pełnomocników – przypomina ZUS.

Przedsiębiorca może sprawdzić na PUE/eZUS, kogo upoważnił do kontaktu z ZUS. Informacje na ten temat znajdzie w zakładce „Ustawienia”. Pełnomocnictwa może też zweryfikować przy okazji wizyty w placówce.

Pełnomocnictwo może odwołać  mocodawca, ale również pełnomocnik. Aby to zrobić, najlepiej skorzystać z gotowego formularza PEL-O. Odwołanie pełnomocnictwa można przekazać w formie papierowej do placówki ZUS lub w formie elektronicznej przez PUE/eZUS. Jeśli odwołanie pełnomocnictwa dotyczy spółki, która ma wielu przedstawicieli, do PEL-O trzeba dołączyć załącznik PEL-Z z podpisami wszystkich przedstawicieli spółki.

Weszło w życie rozporządzenie dotyczące inwestowania środków z umów ubezpieczenia na życie

Chodzi o rozporządzenie ministra finansów z 10 lutego 2025 r. w sprawie szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający (DzU z 17 kwietnia 2025 r., poz. 505). 

Wynik netto sektora bankowego wzrósł w pierwszym kwartale

Wynik finansowy netto banków wyniósł 11,77 mld zł w okresie styczeń-marzec 2025 r., co oznacza wzrost o 16% r/r, podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). W samym marcu wynik netto wyniósł 3,6 mld zł.