Aktualizacja: 21.11.2024 11:23 Publikacja: 27.09.2024 14:00
Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku
Foto: tv.rp.pl
- Konsumpcja wcale nie rośnie słabo. Faktem jest jednak, że sprzedaż detaliczna rośnie relatywnie wolno na tle przyrostu realnych dochodów rozporządzalnych i to mimo tego, że stymulacja fiskalna, której doświadczyliśmy w ostatnim czasie była bardzo silna. Osobiście uważam jednak, że wzrost konsumpcji o 4 – 5 proc. to nadal silny wzrost – przekonywał w rozmowie Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku.
Czy ostatnie słabsze dane mogą jednak wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce? Balcerowski podkreśla, że nie ma co przeceniać siły danych jedynie z jednego miesiąca. – Ostatnie dane, jakie ukazały się z polskiej gospodarki rysują chłodniejszy obraz na III kwartał. Mówimy o potencjalnym braku istotnego przyspieszenia PKB o ile usługi nie będą mocniejszym wsparciem. Nie spodziewam się jednak, że dojdzie do nagłego hamowania. To wciąż będzie dynamiczny wzrost, ale prawdopodobnie nie tak silny, jak w ostatnich dwóch kwartałach – podkreśla ekspert. Dodaje on, że nadzieją pozostaje lepsza koniunktura w sektorze usług. Problematyczny pozostaje zaś wciąż przemysł. – Produkcja przemysłowa jest słaba. Na to też jednak trzeba patrzeć przez pryzmat tego, co dzieje się w otoczeniu w tym m.in. na kondycję gospodarki niemieckiej. Niemcy są w stagnacji, strefa euro co prawda się rozwija, ale w bardzo mizernym tempie. Na tym tle nasza produkcja przemysłowa nie wygląda aż tak źle. To może świadczyć o tym, że popyt krajowy wcale nie jest taki słaby, a eksporterzy też znaleźli nowe rynki zbytu – podkreśla ekonomista. Czy ostatnie słabsze dane makro i trudniejsze otoczenie może być jednak przesłanką do tego, by RPP zaczęła szybciej obniżać stopy procentowe? – Utrzymujemy, że obniżki zaczną się w połowie 2025 r. Słabsze dane powodują, że RPP nie ma dużych obaw o powrót większej inflacji. Do tego też trzeba zwrócić uwagę, że inne banki centralne zaczęły już proces luzowania polityki pieniężnej. Teraz prawdopodobieństwa obniżek stóp przesuwają się nawet na wcześniejsze okresy. Grono osób, które popiera w RPP szybsze obniżki też rośnie – mówi Balcerowski.
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbiły się czkawką również naszej walucie, która w ostatnim czasie traciła na wartości. Czy trend ten zostanie utrzymany? Zastanawialiśmy się nad tym w kolejnym odcinku Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Łukasz Zembik, analityk Oanda TMS Brokers.
Donald Trump szykuje się do objęcia stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak jego prezydentura może wpłynąć na amerykańską i globalną gospodarkę? Przemysław Tychmanowicz w programie Rzecz o Biznesie rozmawiał z Maciejem Stefański, starszym ekonomistą w firmie EY.
W ciągu ostatnich dwóch lat rynek pomp ciepła w Polsce mocno wyhamował. Co się stało? Kiedy sektor się odrodzi?
Niemiecka gospodarka jest na ostrym zakręcie, co więcej politycy nie mają pomysłu jak zmienić tę sytuację. Przyczyny kłopotów to oprócz na przykład cen energii także demografia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy rynek motoryzacyjny czekają wielkie zmiany? Jaką rolę mogą odegrać w nim chińskie firmy? O tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Jacek Opala, prezes Exact x Forestall.
Banki w sprawach frankowych masowo pozywają swoich klientów o zwrot udostępnionego kapitału. Próbują w ten sposób bronić się przed przedawnieniem kapitału. Liczba takich spraw sięga już 30 tys. Prawnicy radzą, by wezwania do zapłaty traktować poważnie
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Brak stałych wpływów i zleceń oraz szybko rosnące koszty prowadzą do popadania firm w długi i coraz słabszej sytuacji finansowej sektora.
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Postępująca deglobalizacja, której kolejnym krokiem mogą być reformy gospodarcze zapowiedziane przez Donalda Trumpa, 47. prezydenta USA, powoduje że oczekiwany wzrost gospodarczy i technologiczny Unii Europejskiej mierzy się z coraz większymi wyzwaniami. W obliczu tych zmian rośnie znaczenie Publicznych Banków Rozwoju (PBR), które jako jedyne są w stanie zapewnić stabilność finansowania długofalowych projektów istotnych nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale również społecznego i środowiskowego.
Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.
Wydawałoby się, że wybuch wojny w Ukrainie przyspieszy procesy związane z poprawą bezpieczeństwa Polaków. To okazało się złudne. Straciliśmy mnóstwo czasu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas