Aktualizacja: 24.01.2025 14:44 Publikacja: 27.09.2024 14:00
Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku
Foto: tv.rp.pl
- Konsumpcja wcale nie rośnie słabo. Faktem jest jednak, że sprzedaż detaliczna rośnie relatywnie wolno na tle przyrostu realnych dochodów rozporządzalnych i to mimo tego, że stymulacja fiskalna, której doświadczyliśmy w ostatnim czasie była bardzo silna. Osobiście uważam jednak, że wzrost konsumpcji o 4 – 5 proc. to nadal silny wzrost – przekonywał w rozmowie Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku.
Czy ostatnie słabsze dane mogą jednak wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce? Balcerowski podkreśla, że nie ma co przeceniać siły danych jedynie z jednego miesiąca. – Ostatnie dane, jakie ukazały się z polskiej gospodarki rysują chłodniejszy obraz na III kwartał. Mówimy o potencjalnym braku istotnego przyspieszenia PKB o ile usługi nie będą mocniejszym wsparciem. Nie spodziewam się jednak, że dojdzie do nagłego hamowania. To wciąż będzie dynamiczny wzrost, ale prawdopodobnie nie tak silny, jak w ostatnich dwóch kwartałach – podkreśla ekspert. Dodaje on, że nadzieją pozostaje lepsza koniunktura w sektorze usług. Problematyczny pozostaje zaś wciąż przemysł. – Produkcja przemysłowa jest słaba. Na to też jednak trzeba patrzeć przez pryzmat tego, co dzieje się w otoczeniu w tym m.in. na kondycję gospodarki niemieckiej. Niemcy są w stagnacji, strefa euro co prawda się rozwija, ale w bardzo mizernym tempie. Na tym tle nasza produkcja przemysłowa nie wygląda aż tak źle. To może świadczyć o tym, że popyt krajowy wcale nie jest taki słaby, a eksporterzy też znaleźli nowe rynki zbytu – podkreśla ekonomista. Czy ostatnie słabsze dane makro i trudniejsze otoczenie może być jednak przesłanką do tego, by RPP zaczęła szybciej obniżać stopy procentowe? – Utrzymujemy, że obniżki zaczną się w połowie 2025 r. Słabsze dane powodują, że RPP nie ma dużych obaw o powrót większej inflacji. Do tego też trzeba zwrócić uwagę, że inne banki centralne zaczęły już proces luzowania polityki pieniężnej. Teraz prawdopodobieństwa obniżek stóp przesuwają się nawet na wcześniejsze okresy. Grono osób, które popiera w RPP szybsze obniżki też rośnie – mówi Balcerowski.
W jakich nastrojach weszli przedsiębiorcy w 2025 r.? Czy stoi przed nimi więcej szans czy wyzwań? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Jak będzie wyglądał gospodarczy świat z prezydentem Donaldem Trumpem? Czy trzeba się go bać, a może strach będzie miał jedynie wielkie oczy? Rozmawiamy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza jest Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton.
Rozsądnie przeprowadzone zmiany w energetyce nie spowodują szoku cenowego dla konsumentów
Cena jest ciągle podstawowym wyznacznikiem decyzji zakupowych. Ale bardzo liczy się też przyjazność obsługi
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Jak będę się kształtowały notowania złotego w 2025 r.? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Po roku bez programu dopłat do kredytów rynek się wreszcie uspokaja, ceny przestały rosnąć i miejmy nadzieję, że mieszkania przestaną być postrzegane jako dobro inwestycyjne. Trzeba rozwijać budownictwo społeczne – mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.
Segment popularny w zapaści, jest popyt na lokale z wyższej półki. Bez cięć stóp i bez programu dopłat – tak pozostanie.
Konsument powinien móc samodzielnie sprawdzić całkowity koszt kredytu, czyli tzw. RRSO, tj. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
Nie ma czegoś takiego jak „stary” czy „nowy” WIBOR. Wskaźnik jest jeden, wciąż taki sam, i od początku działa w poprawny sposób.
Chętni na wynajem mieszkania mają spory wybór, a czynsze można negocjować. Największe rabaty, przekraczające 10 proc., dostają najemcy największych mieszkań. W tym roku czynsze nie powinny rosnąć.
Polacy są dosyć zadowoleni z usług swoich banków, wystawiając ogólną ocenę 75 pkt na 100 pkt możliwych – wynika z najnowszej edycji badań prowadzonych przez ARC Rynek i Opinia. Najbardziej docenianym bankiem okazuje się obecnie VeloBank.
Wykonywanie przelewów bankowych jest dla wielu osób zwyczajną czynnością, niewymagającą większego zastanowienia. Czasem jednak, zwykle w formie żartu, wymyślamy dziwne lub śmieszne dla nas tytuły przelewów. Okazuje się, że mogą one zwrócić uwagę banku.
Banki często oferują indywidualnego doradcę finansowego czy specjalne sale, ale klienci premium nie mogą już liczyć na preferencje przy wypłacie gotówki w oddziale.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas