Aktualizacja: 11.12.2024 08:19 Publikacja: 14.11.2024 14:00
Maciej Stefański, starszy ekonomista, zespół analiz ekonomicznych, EY
Foto: tv.rp.pl
Powyborczy kurz w Stanach Zjednoczonych już opada, ale znaków zapytania wciąż pozostaje sporo. Nie wiadomo, jak będzie wyglądała administracja Trumpa i co tak naprawdę czeka gospodarkę.
- To, jak będzie wyglądała gospodarka amerykańska pod rządami Donalda Trumpa będzie zależało od tego, jakie obietnice wyborcze zostaną faktycznie zrealizowane. Tego na ten moment nie wiadomo. Są zaś trzy główne obszary gospodarcze w których Trump obiecywał zmiany: są to cła, poluzowanie polityki fiskalnej i po trzecie ograniczenie imigracji. Wszystkie te działania są umiarkowanie proinflacyjne. Nasi eksperci ze Stanów Zjednoczonych zakładają, że w scenariuszu bazowym amerykański PKB będzie niższy o 0,4 proc. niż w scenariuszu przedwyborczym, a inflacja będzie o około 0,3 pkt. proc. wyższa. To będzie z kolei oznaczało, że Fed będzie wolniej obniżał stopy procentowe – mówi Maciej Stefański.
Ostatnio to Polska zaczęła uczyć Niemcy gospodarczej nowoczesności
Gromadzenie i przechowywania olbrzymiej ilości danych – to specjalizacja naszych firm w ramach programów kosmicznych
Jakie konsekwencje dla gospodarki może mieć wolna wigilia? Jakie wzywania i szanse stoją przed nią w przyszłym roku? Na ten temat rozmawialiśmy w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Jak wygląda rynek pracy menedżerów i specjalistów? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Artur Skiba, prezes firmy Antal.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
W gospodarce cięższe czasy jeszcze potrwają. Mimo to Polacy biorą kredyty.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Jest środa, 11 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Prezydent Andrzej Duda nie mógł ułaskawić Kamińskiego i Wąsika, choć Joe Biden przed prawomocnym wyrokiem ułaskawił swojego syna, ale według szefa MSZ ma załatwić, by Amerykanie nie wycofali się z NATO. A jeszcze niedawno minister Radosław Sikorski dowodził, że to rząd prowadzi politykę zagraniczną, a prezydent jedynie wykonuje jego instrukcje.
– Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Ludwik Kotecki, członek RPP.
Teksas przygotowuje się do usuwania migrantów, obiecanego przez prezydenta elekta Donalda Trumpa. Współpracę obiecują również republikańskie władze innych stanów.
Wybory wygrywa ten, kto lepiej odczyta wibracje społeczne i uchwyci ton, w jakim rezonują problemy, o których mówi się przy stole. Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki muszą więc się wsłuchać nie tylko w głosy poparcia, ale przede wszystkim w pomruki niezadowolenia.
Ponad 75 laureatów Nagrody Nobla podpisało list wzywający senatorów do niezatwierdzania Roberta F. Kennedy'ego Jr., kandydata prezydenta elekta Donalda J. Trumpa na stanowisko szefa Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DDHS).
Liderami zaufania publicznego wśród Ukraińców są przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Polski Andrzej Duda - wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie ukraińskiego think tanku Centrum Nowa Europa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas