Aktualizacja: 04.04.2025 05:24 Publikacja: 14.11.2024 14:00
Maciej Stefański, starszy ekonomista, zespół analiz ekonomicznych, EY
Foto: tv.rp.pl
Powyborczy kurz w Stanach Zjednoczonych już opada, ale znaków zapytania wciąż pozostaje sporo. Nie wiadomo, jak będzie wyglądała administracja Trumpa i co tak naprawdę czeka gospodarkę.
- To, jak będzie wyglądała gospodarka amerykańska pod rządami Donalda Trumpa będzie zależało od tego, jakie obietnice wyborcze zostaną faktycznie zrealizowane. Tego na ten moment nie wiadomo. Są zaś trzy główne obszary gospodarcze w których Trump obiecywał zmiany: są to cła, poluzowanie polityki fiskalnej i po trzecie ograniczenie imigracji. Wszystkie te działania są umiarkowanie proinflacyjne. Nasi eksperci ze Stanów Zjednoczonych zakładają, że w scenariuszu bazowym amerykański PKB będzie niższy o 0,4 proc. niż w scenariuszu przedwyborczym, a inflacja będzie o około 0,3 pkt. proc. wyższa. To będzie z kolei oznaczało, że Fed będzie wolniej obniżał stopy procentowe – mówi Maciej Stefański.
- Polska może stracić jakąś część z wartego 300 mln euro eksportu swoich części samochodowych, które wysyła zaró...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Opracowanie nowych rozwiązań w medycynie to wiele lata pracy i potężne pieniądze. Polskich firm najczęściej na t...
Unia Europejska planuje zmiany w raportowaniu ESG. To, co miało ułatwić życie firmom, na razie spowodowało poczu...
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
UE nie potrzebuje wojny celnej, bo sama pielęgnuje bariery w handlu na unijnym rynku, które odpowiadają 45 a naw...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas