Aktualizacja: 18.12.2024 17:22 Publikacja: 18.12.2024 14:22
Foto: Adobe Stock
20 sierpnia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z sprawy o sygn. akt II FSK 595/24 jednoznacznie stwierdził, że ulga na prace badawczo-rozwojowe stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (DzU 2004.90.864/2).
Co istotne, to przełomowe stanowisko pojawiło się w orzeczeniu, które zapadło na tle sporu dotyczącego interpretacji pojęć „twórczości” oraz „innowacyjności” w prowadzonych przez podatnika pracach badawczo-rozwojowych. Innymi słowy, sąd przedstawił tę opinię nie w kontekście rozstrzygania kwestii, czy analizowana ulga jest pomocą publiczną, lecz raczej mimochodem. Można odnieść wrażenie, że Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu umknęła waga tak sformułowanego stanowiska. Gdyby bowiem faktycznie uznać ulgę B+R za pomoc publiczną, należałoby jeszcze ocenić, czy mieści się ona w kategoriach pomocy zgodnej z rynkiem wewnętrznym (na gruncie m.in. rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r.). Jeśli nie, to powstaje pytanie, czy jej udzielenie wymagało notyfikacji na podstawie rozporządzenia Rady (UE) 2015/1589 z 13 lipca 2015 r. W kolejnych krokach trzeba by ustalić, czy brak notyfikacji oznacza, że ulga jest niedozwoloną pomocą publiczną, a podatnicy korzystający z niej mają obowiązek uiszczenia zaległego podatku wraz z odsetkami.
Nagłe sprawdzenie rozliczeń i dokumentacji nie musi oznaczać kłopotów, jeśli firma jest dobrze przygotowana.
Ani kodeks cywilny, ani inne ustawy nie wyjaśniają wprost, czym jest siła wyższa.
Jasno sformułowane obowiązki, właściwa reprezentacja stron i skuteczne zabezpieczenia finansowe – to elementy, które mogą zniechęcić kontrahenta do naruszania warunków umowy.
Brak zarządu w spółce z o.o. to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale i poważne zagrożenie prawne. Jakie kroki mogą podjąć wspólnicy, by uniknąć paraliżu działalności firmy?
Europejskie rozporządzenie w sprawie wylesiania (EUDR) to istotny krok w walce z degradacją środowiska, ale także poważne wyzwanie dla firm eksportujących do UE.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Nagłe sprawdzenie rozliczeń i dokumentacji nie musi oznaczać kłopotów, jeśli firma jest dobrze przygotowana.
Sprzedawca mieszkania jest zwolniony z podatku, jeśli przeznaczy pieniądze na domowe wyposażenie. Jakie? Fiskus właśnie zmienił w tej sprawie interpretację. Twierdzi, że ulga jest na suszarkę do ubrań, a nie na kuchenkę mikrofalową.
Zaniechaniem poboru podatku objęta jest umorzona wierzytelność z tytułu kredytu refinansowego czy konsolidacyjnego obejmująca należność z pierwotnego kredytu mieszkaniowego.
Zwalczanie szarej strefy to szczytny cel każdego rządu. Gorzej, gdy najpierw się prowokuje jej rozrost, a potem ogłasza przeciwko niej krucjatę.
Jak to się stało, że miliony Polaków do dziś współfinansują wojnę Putina w Ukrainie?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Jeśli przedsiębiorca wykupuje po leasingu samochód do majątku prywatnego i używa go na osobiste potrzeby, to nie zapłaci VAT przy jego sprzedaży. Fiskus potwierdza to w interpretacjach.
Ostatnie miesiące roku to czas, kiedy urzędnicy skarbowi sprawdzają przedsiębiorców. Chcą przede wszystkim sprawdzać wszelkie zobowiązania podatkowe, które mogą ulec przedawnieniu Ale nie tylko. O czym należy pamiętać w trakcie kontroli rozliczeń podatkowych, jakich informacji udzielać, czy stawić się na przesłuchanie? Zapraszamy do obejrzenia drugiej części webinaru o kontrolach podatkowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas