O ile firmy możemy prowadzić na całym świecie, bo prawo na to nam zezwala, o tyle fikcyjne świadczenie usług i obieg pieniądza jest już ryzykiem, które warto przeanalizować.

Firma w Czechach - zagrożenia prawne, podatkowe i organizacyjne

Jeśli świadczymy usługi na terenie Polski, naszymi klientami są podmioty polskie i my także mieszkamy w Polsce to zakładanie firmy w innym kraju jest po prostu niezgodne z prawem. Trzeba być także czujnym w stosunku do pośredników, którzy ochoczo otworzą nam firmę. Ich nierzetelność, skupienie się tylko na jednorazowym zarobku (otwarcie firmy) i nasz brak dostatecznej wiedzy może przysporzyć nam nie lada kłopotów.

Aby przystąpić do procesu, przekalkulowania opłacalności potrzebujemy szeregu informacji, aby móc zweryfikować sens założenia firmy w Czechach (wszystko zależy od branży). Podstawowe z nich to: kim są kontrahenci, gdzie będzie wykonywana usługa, gdzie będą podejmowane kluczowe decyzje, jaki jest szacowany obrót, na jakim poziomie są koszty uzyskania dochodu. To tylko wierzchołek góry lodowej. Otwarcie firmy powinno opierać się na doradztwie z doświadczonym specjalistą, który zna realia prowadzenia biznesu w Czechach, aby w mądry i bezpieczny sposób stworzyć procesy działania firmy.

Czechy nie są rajem podatkowym!

Nasi sąsiedzi nie mogą pochwalić się niskimi podatkami. Jeśli chodzi o ich stawki to kształtują się one następująco: CIT- 19 proc., PIT-15 proc., podatek od dywidendy- 15 proc., VAT- 21 proc. Jak widzimy, nie robi to wielkiego wrażenia. Wydawać by się mogło, że dla kilku punktów procentowych nie warto podejmować ryzyka i przenosić firmy za granicę. I tak jest.

Na czym więc polega fenomen Czech?

Istotnych jest kilka faktów. Kluczowym jest obliczanie kwoty do opodatkowania, w tym tkwi sedno. Może w Czechach podatki nie są niskie, ale jest ich zdecydowanie mniej w porównaniu do Polski. Dodatkowo istnieje wiele rzeczy, które stanowią 100 procentowy koszt uzyskania dochodu firmy.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze plusy prowadzenia firmy w Czechach.

·         Najsławniejszym jest temat auta, gdzie cała wartość zalicza się do kosztów firmy. Odliczamy pełen VAT. Nie ma żadnych limitów co do wartości auta. A więc auto warte 1 mln zł także jest w pełni kosztem firmy i przysługuje nam zwrot VAT.

·         Kolejnym plusem są umowy zlecenia do wartości 10 000 CZK (ok. 1800 zł). Są one nieopodatkowane i nieobjęte składkami zdrowotno-socjalnymi. Wypłata brutto jest wypłatą netto.

·         Paragony do 10 000 CZK (ok. 1800 zł) także są zaliczane do kosztów i nie potrzebujemy na nich NIP-u firmy.

·         Obrót gotówkowy dzienny - 270 000 CZK (ok.49 500 zł).

Ciekawostką jest także fakt, że na wino nie jest nałożony podatek akcyzowy i można je zaliczyć jako koszt uzyskania dochodu. Istnieje jednak limit - 80 zł za butelkę, ale bez ograniczenia co do ilości.

Firma w Czechach - spokój nade wszystko

Bardzo często polscy przedsiębiorcy nie liczą się z oszczędnościami, nie jest to dla nich priorytet. Jedynie na czym im zależy to spokój. Chcą się skupić na prowadzeniu biznesu i rozwoju firmy. Są zmęczeni uporczywymi kontrolami urzędowymi, nadmierną administracją czy zmieniającym się / niestabilnym prawem. Coraz częściej Polacy wybierają Czechy jako alternatywę do rezydencji podatkowej w Polsce. Co się z tym wiąże? Zameldowanie na terenie Czech, zakup nieruchomości, a nawet przesiedlenie (czasowe lub stałe).

Firma w Czechach, czyli realna pomoc urzędów

Urzędy w Czechach słyną z bardzo przyjemnego stosunku do przedsiębiorców. Świadomość urzędnicza jest o wiele bardziej dojrzalsza niż ta, którą znamy z Polski. Urzędnicy wiedzą, że to właśnie z podatków przedsiębiorców są opłacane ich pensje. Idąc do jakiegokolwiek urzędu możemy liczyć na pomoc. Warto jest mówić nie wiem, nie rozumiem, proszę o pomoc. To wręcz normalne. Urzędnicy są po to, aby pomagać i oni o tym wiedzą.

Autorka jest specjalistką wprowadzania firm na czeski rynek, właścicielką firmy doradczo-usługowej w Czechach – DvaKraje.pl