W 2020 roku obroty handlu Czech z Polską osiągnęły wartość 518,6 mld CZK, czyli o prawie jedną dziesiątą więcej niż w 2015 r., choć nieco mniej niż w roku 2019 kiedy to obroty między sąsiadującymi krajami wyniosły 529,6 mld CZK. W 2020 roku Polska zajęła drugie miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Republiki Czeskiej z udziałem 7,5 proc. w całkowitych obrotach towarowych. W przypadku Czech łączne obroty (suma eksportu i importu towarów) z krajami sąsiednimi osiągnęły w 2020 roku 3 182,1 miliarda CZK i spadły o 5,5 proc. r/r. W 2020 r. Czesi zanotowali w handlu z nami deficyt na poziomie 58,7 mld CZK.
Struktura towarowa
Czym handlują między sobą obydwa kraje? W strukturze towarowej czeskiego eksportu do Polski na pierwszym miejscu znajdują się pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy (wraz z częściami i akcesoriami), których udział od dawna wynosi ok. jednej piątej całkowitego eksportu Czech do Polski. Części samochodowe sprowadzane na czeski rynek pochodzą głównie z Polski. W przeciwnym kierunku eksportowane są gotowe pojazdy. W 2020 r. udział eksportu czeskiego sektora motoryzacyjnego osiągnął 19,9 proc., tj. o 2,8 p.p. mniej niż w 2019 r., ale o 2,2 p.p. więcej niż w 2015 r.
Czytaj więcej:
Do innych towarów ze znaczącym udziałem w eksporcie Czech do Polski należą chemikalia i preparaty (9,7 proc.), metale nieszlachetne (8,4 proc.), maszyny i urządzenia (7,7 proc.), sprzęt elektryczny (7,2 proc.), komputery, urządzenia elektroniczne i optyczne (7,2 proc.), wyroby metalowe (5,7 proc.) i artykuły spożywcze (5,5 proc.).
Import produktów spożywczych z Polski
Największy deficyt handlowy w obrotach z Polską Czesi odnotowują w handlu żywnością. Najważniejsze pozycje czeskiego importu żywności z Polski to przetworzone i konserwowane mięso i produkty mięsne, w tym zwłaszcza wieprzowina, wołowina i drób, inne produkty spożywcze (czekolada, kawa, dania gotowe i wyroby cukiernicze), produkty mleczne (ser i twarożek, masło i pasty mleczne) oraz piekarnicze, cukiernicze i inne produkty mączne. Największy wzrost importu od 2015 roku odnotowano dla ryb przetworzonych i konserw oraz przetworzonych i konserwowanych owoców i warzyw. Natomiast największy spadek nastąpił w imporcie olei i tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.
Czytaj więcej:
Z punktu widzenia Czechów największa poprawa bilansu obrotów handlowych nastąpiła w ostatnich latach (od 2015 do 2020 roku) w przypadku towarów rafinowanych, produktów naftowych i koksu (redukcja deficytu o 6,4 miliarda CZK), komputerów, przyrządów i urządzenia elektronicznych i optycznych (wzrost nadwyżki o 6,3 mld CZK) oraz produktów leśnych i pozyskiwanych z drewna. Pogorszył się natomiast bilans w handlu chemikaliami, węglem kamiennym i brunatnym oraz papierem i wyrobami papierniczymi (zwiększenie deficytu o 2,9 mld CZK).
Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego Republiki Czeskiej.
Autorka jest specjalistką wprowadzania firm na czeski rynek, właścicielką firmy doradczo-usługowej w Czechach – DvaKraje.pl