Współpraca polsko-ukraińska przy odbudowie Ukrainy ma zyskać szersze ramy i nabrać rozpędu

Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.

Wymiana handlowa z USA rośnie, ale ryzyko braku zapłaty przez firmy z USA też

Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.

Jest szansa na eksport polskiej wołowiny do Chin

Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.

Pierwsze forum rektorów uczelni Polski i Uzbekistanu, czyli od nauki po biznes

Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.

Ułatwienie dla podróżujących drogą lotniczą z Polski do Wielkiej Brytanii

Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.

KUKE będzie ściślej współpracować ze swym japońskim odpowiednikiem

Ożywieniu handlu i inwestycji oraz wymianie informacji i doświadczeń ma służyć umowa o współpracy zawarta przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych z Nippon Export and Investment Insurance.

E-handel sposobem na ekspansję

Wiele mniejszych firm z sektora MŚP od początku istnienia upatruje swej szansy w eksporcie w formule transgranicznej sprzedaży internetowej. Pomagają w tym market places oraz portale wspierające e-commerce.

Oszast: Małe i średnie firmy też mogą eksportować

Korzystając z wiedzy nabytej przez wiele lat od zagranicznych inwestorów rodzime przedsiębiorstwa powinny kierować się mocniej w stronę sprzedaży i ekspansji zagranicznej - mówi Grzegorz Oszast, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Globalny handel w kierunku regionalizacji

Pandemia i wojna w Ukrainie to wydarzenia, które zmieniły handel międzynarodowy oraz kierunki inwestycji na świecie. Biznes wciąż działa jednak pragmatycznie.

Relacje gospodarcze Polski ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi nabrały rozpędu

Polska jest na liście dziesięciu najważniejszych krajów, z którymi Emiraty chcą współpracować przez najbliższe 50 lat. Również dla Polski współpraca z ZEA staje się coraz ważniejsza.

Latymowicz: Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w produkcję w Indiach

Polskie spółki od lat eksportujące towary do Indii coraz chętniej przenoszą tam część produkcji. Mają już w Indiach lokalne kontakty, sieć dystrybutorów i klientów. Produkcja tam pozwala im zwiększyć skalę działalności - mówi dr Judyta Latymowicz.

Expo 2025 w Osace - od wysypiska śmieci po wystawę światową

Równo za dwa lata - 13 kwietnia 2025 r. – ruszy Światowa Wystawa Expo 2025 w japońskiej Osace. Polska też weźmie udział w tym półrocznym wydarzeniu, choć już teraz widać, że będzie to niełatwe przedsięwzięcie.

10 mln zł dotacji z NCBR na pomoc w ekspansji na rynki zagraniczne

Przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości ich firm, zainteresowani ekspansją poza krajem mogą pozyskać dotacje z programu INNOGLOBO realizowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Protokół Północnoirlandzki dotyczy także firm z Polski

Jedyna lądowa granica między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską przebiega przez wyspę Irlandię, zarówno łącząc, jak i dzieląc położone na niej terytoria i systemy. W Protokole Północnoirlandzkim chodzi o to, żeby bardziej łączyła niż dzieliła.

Jak zmieniają się aktualnie łańcuchy dostaw? Polska „przemysłowym sercem” Europy

Nasz kraj ma wśród managerów logistyki zdecydowanie dobrą markę. Jest wymieniany na pierwszym miejscu jako państwo, do którego przenosi się produkcję, aby być bliżej rynków zbytu (reshoring) i miejsce pochodzenia zaopatrzenia (sourcing).

Odbudowa Ukrainy będzie wymagała ubezpieczeń od skutków działań wojennych

Kluczową rolę w odbudowie naszego wschodniego sąsiada cierpiącego na skutek rosyjskiej agresji odegra system gwarancji i ubezpieczeń inwestycji od ryzyka wojny i zniszczenia. Jest on już omawiany na forum globalnym.

Oczeretiana: 60 proc. ukraińskiego eksportu trafia teraz do krajów UE

Przed rosyjską inwazją ukraiński eksport osiągnął rekordowy rezultat. Od wybuchu wojny zmalał jednak o 50 proc., a teraz znów odżywa – mówi Oksana Oczeretiana, członkini zarządu ukraińskiej Agencji Wsparcia Eksportu (Export Credit Agency Ukraine).

Program Re_Open UK – dodatkowy czas na złożenie wniosków przez firmy

Marcowe rundy naboru wniosków w ramach programu Re_Open UK od przedsiębiorców dotkniętych skutkami brexitu zostały nieco przesunięte. Ostateczny termin ustalono na 7 kwietnia.