Aktualizacja: 08.12.2024 03:54 Publikacja: 26.05.2023 00:20
Foto: SENKI
- Biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie zamierzamy ponownie otworzyć do 21 czerwca br. A później chcemy otworzyć drugie biuro PAIH zlokalizowane w zachodniej części Ukrainy. To naturalny wybór, zważywszy na obserwowaną mocną relokację firm ukraińskich ze wschodu na zachód do regionu Zakarpacia. Ma to być biuro w stylu one-stop-shop przedstawiające nie tylko ofertę PAIH, ale też m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która ma gwarantować kontrakty polskich firm związane z odbudową Ukrainy, co wymaga zmiana ustawy o Korporacji – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. I jak dodaje, trwają też prace na powołaniem międzyresortowego zespołu dotyczącego polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowo-gospodarczej, w którego skład mają wejść przedstawiciele kluczowych polskicj resortów, w tym m.in. MRiT, MF, MAP, MŚ i MI. We współpracę instytucji i agend rządowych mają następnie włączyć się stowarzyszenia biznesowe. Dobrym przykładem jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który ma już biuro w Kijowie. A jak podkreśla Emilewicz potrzebna będzie budowa ekosystemu polskich MŚP z firmami ukraińskimi. Sporą wiedzę jak działają te ostatnie posiada należący do PKO BP Kredobank będący największym aktywem polskim działającym na Ukrainie. Co ważne KredoBank działa też w rejonach objętych walkami. Jego pracownicy posiadają unikalną wiedzę w zakresie tego jak funkcjonuje ukraiński biznes. Drugi największy polski podmiot działający na Ukrainie to PZU i w tym przypadku chodzi o zwiększenie rozpoznawalności polskiego ubezpieczyciela.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Ożywieniu handlu i inwestycji oraz wymianie informacji i doświadczeń ma służyć umowa o współpracy zawarta przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych z Nippon Export and Investment Insurance.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
W piątek prezydent Francji był tak słaby, że musiał zapewniać w wystąpieniu telewizyjnym wątpiących rodaków, iż pozostanie na urzędzie do końca kadencji w 2027 roku. Dzień później wspiął się na szczyty światowej dyplomacji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Na Ukrainie sześciokrotnie wzrosła liczba postępowań karnych dotyczących opuszczenia jednostki wojskowej – informuje agencja Bloomberga. Powodem jest zmęczenie żołnierzy – sytuacja na froncie robi się bowiem coraz gorsza. Nie pomaga także to, że władze wycofały określony czas końca służby wojskowej.
W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi, szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow przekonywał, że Władimir Putin ma „szacunek do Amerykanów, historii Stanów Zjednoczonych i osiągnięć USA w świecie”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W życie wszedł właśnie układ o partnerstwie strategicznym Rosji i Korei Północnej.
Po tym, jak wysiadł silnik inwestycji napędzający PKB, wyłączył się motor eksportu. Teraz dławi się ostatni silnik – konsumpcji.
Ukraina już rozpoczęła rozmowy z ekipą Donalda Trumpa o scenariuszach zakończenia wojny. Niewykluczone, że podobne, na razie nieoficjalne, kroki poczynił też Kreml.
Brytyjskie zawodowe wojska lądowe mogłyby zostać całkowicie zniszczone w zaledwie sześć miesięcy, gdyby musiały brać udział w wojnie podobnej do tej, jaka toczy się na Ukrainie - mówi Alistair Carns, wiceminister obrony Wielkiej Brytanii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas