Aktualizacja: 01.04.2025 05:52 Publikacja: 24.05.2023 16:25
Nad USA wisi widmo niewypłacalności.
Foto: Adobe Stock
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w okresie styczeń-marzec br. z Polski do USA trafiły towary warte 2,9 mld dolarów. Oznacza to trzyprocentowy udział w polskim eksporcie ogółem, identycznie jak w analogicznym okresie ub.r. Jednocześnie dynamika jest dodatnia, gdyż taki wynik oznacza prawie 5 proc. wzrost (w dolarach, bo w złotych to 14,8 proc.).
W przypadku importu pozycja USA jest jeszcze wyższa, gdyż Stany Zjednoczone zajmują czwartą pozycję w polskim imporcie, zaraz za Niemcami, Chinami i Włochami. W pierwszym kwartale br. polscy importerzy sprowadzili zza Oceanu Atlantyckiego towary warte 3,9 mld dolarów. Import, wyrażony w dolarach, w tym okresie wzrósł rok do roku o 23,8 proc. Import ze Stanów Zjednoczonych w całym polskim imporcie stanowi 4,3 proc.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz w...
„Rzeczpospolita” zainaugurowała nowy cykl – Panel Transformacji Energetycznej. Będzie to przestrzeń spotkań, dyskusji, analiz i raportów związanych z tym najważniejszym wyzwaniem dla polskiej gospodarki w najbliższych latach.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołoweg...
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietni...
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsię...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Ożywieniu handlu i inwestycji oraz wymianie informacji i doświadczeń ma służyć umowa o współpracy zawarta przez...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas