Od bardzo udanego udziału Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju polsko-emirackie relacje gospodarcze bardzo się zintensyfikowały. Rozmawiano o tym podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podczas panelu pt. „Współpraca gospodarcza ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi”.
- Nasze wzajemne obroty handlowe wzrosły w 2022 r. w porównaniu do 2021 roku o 20 proc. To duży skok. Podobna, a nawet wyższa dynamika jest notowana teraz. Od dwóch lat trwają rozmowy handlowe, podpisujemy kolejne umowy o współpracy na różnych polach. Od wystawy Expo Polska naprawdę mocno zareagowała na potrzebę pogłębienia obustronnej współpracy gospodarczej. Wielu Polaków przylatuje do Emiratów turystycznie. Nasza gospodarka opiera się w połowie na ropie, ale druga już nie. Rozwijamy nasz przemysł. Polska może nam w tym pomóc i to w wielu sektorach. Mamy wiele pól do współpracy - mówił Rashed Abdulkarim Al Blooshi, podsekretarz stanu z departamentu rozwoju gospodarczego emiratu Abu Dhabi.
Expo początkiem intensyfikacji współpracy
- Expo w Dubaju, od którego to nastąpiła szybka intensyfikacja naszej wzajemnej współpracy nie było wydarzeniem zwykłym. Był to okres pandemii koronawirusa, światowe lotnictwo dopiero wracało do życia. Samo Expo przesunięto o rok z 2020 na 2021. Z Emiratów poszedł wtedy w świat dobry, mocny sygnał, że mimo globalnej pandemii można zorganizować wielkie światowe wydarzenie. My jako kraj mieliśmy tam swoje 5 minut. I te kilkaset wizyt/misji z Polski do ZEA, a było ich prawie 700, pozwoliło utrzymać rosnącą dynamikę współpracy do dziś – zauważył Jakub Sławek, ambasador RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Również Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego przyznał, że współpraca Polski z ZEA zaczęła się na dobre podczas Expo w Dubaju. - Potocznie myśląc o Emiratach myśli się często o ropie naftowej, surowcach energetycznych. ZEA to też jednak światowy hub gospodarczy. Bardzo ważna jest też obecność polskich firm na targach w Emiratach, gdyż mają one naprawdę światowy charakter – mówił Chełstowski.
- Nasz kraj powstał w 1971 roku. Populacja to 10 mln osób, z czego tylko 10 proc. to Emiratczycy. Mamy jednak trzeci największy fundusz inwestycyjny na świecie. Chcemy być więksi, mądrzejsi, bardziej aktywni na rynku światowym. Jesteśmy oknem dla Wschodu i Zachodu, bramą do Afryki. Jesteśmy przyjacielscy, a nasz GDP rośnie w szybkim tempie – przedstawiał filozofię działania Emiratczyków Rashed Abdulkarim Al Blooshi.
Jak stwierdził z kolei ambasador Jakub Sławek Emiraty mają w sobie jednoznacznie pozytywną obsesją związaną z przyszłością. - Mają perspektywę do roku 2100. Myślą o bazie na Marsie. Próbujemy lobbować za udziałem polskich firm, naszego przemysłu w tych dalekosiężnych przedsięwzięciach. Emiratczycy widzą w nas pewną świeżość. Mamy swój moment w relacjach z ZEA. Zaskarbiliśmy sobie ich życzliwość, co jest bardzo ważne - podkreślał Jakub Sławek.
Śląsk też chce wykorzystać swój moment
Również Śląsk nie chce spocząć na laurach, a dalej rozwijać współpracę z partnerem z Bliskiego Wschodu. Jak przypomniał marszałek Chełstowski województwo śląskie miało swój tydzień na Expo w Dubaju, ale region na tym nie poprzestał. Fundusz Górnośląski zdecydował się na otwarcie swego biura w Abu Dhabi. Placówka ta ma pomagać śląskim przedsiębiorcom nawiązywać kontakty gospodarcze w ZEA. - Od razu po otwarciu naszego biura w Abu Dhabi zgłosiło się do nas ponad 50 firm, nie tylko ze Śląska. Zainteresowanie jest bardzo dużo. Dotyczy to firm z całego kraju - mówił Bartłomiej Babuśka, prezes Funduszu Górnośląskiego.
- Relacje Polski z ZEA były na fali wznoszącej od 15 lat. Tyle że działo się to bardzo powoli. Przykładowo jeszcze niedawno na targach kosmetycznych w Dubaju o globalnym zasięgu pojawiało się po kilka polskich firm. Teraz są to już dziesiątki. Od czasu Expo nasze wzajemne relacje gospodarcze nabrały mocnego rozpędu. Śląsk jako region dobrze wyczuł ten moment i województwo ustanowiło biuro Funduszu w stolicy ZEA – wtórował Maciej Białko, szef biura Funduszu Górnośląskiego w Abu Dhabi i dyrektor zarządzający firmy doradczej Gulf Business Link.
Biuro to otwarto 24 listopada 2022 r. - Mamy ogromne wsparcie od Emiratczyków i naszej ambasady w Abu Dhabi. Pierwsze polskie firmy zawarły już tam kontrakty, a w maju br. zostanie podpisane pierwsze porozumienie pomiędzy uniwersytetami z Szardży i Katowic – dodał Białko.
Jak stwierdziła Adrianna Łukaszewicz, ekonomistka i politolog z Akademii Leona Koźmińskiego Emiraty, ale też Arabia Saudyjska i Katar, zyskały dodatkowe pieniądze na skutek światowego kryzysu paliwowo-energetycznego, ale środki te umiejętnie wykorzystują do transformacji swych gospodarek.
- Chcemy dywersyfikować naszą gospodarkę. Każdy sektor jest ważny np. rolnictwo, technologie ICT, ochrona zdrowia, turystyka, fintechy. Inwestorów, także z Polski, witamy z otwartymi rękami. Oferujemy zachęty finansowe i niefinansowe – zachęcał do dalszej współpracy minister Rashed Abdulkarim Al Blooshi.
- Na przełomie listopada i grudnia br. odbędzie się w Dubaju (zresztą na terenach Expo City) COP28, czyli 28. konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Będzie to kolejna znakomita okazja do prezentacji naszego kraju w ZEA – przypomniał ambasador Jakub Sławek.