Senatorowie jednogłośnie przyjęli rządowe propozycje zmian w przepisach. Zakładają one rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji.

Czytaj też: Staż pracy wyłączony z minimalnego wynagrodzenia

W świetle obowiązującego prawa, do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy. Od przyszłego roku również dodatek za staż pracy ma nie mieć wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Cel nowelizacji

Celem nowelizacji jest zapewnienie bardziej przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Chodzi o bardziej sprawiedliwy sposób wynagradzania pracowników otrzymujących najniższe wynagrodzenie.

Według oceny skutków regulacji, wyłączenie dodatku za staż pracy z zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie dotyczyło przede wszystkim tych podmiotów sektora publicznego, które zobowiązane są do wypłacania tego dodatku.

„Podwyższenie wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników sektora publicznego, legitymujących się dłuższym stażem pracy, może przyczynić się do zwiększenia stabilizacji zatrudnienia w sektorze publicznym" – argumentuje zmiany Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r. Z wyjątkiem przepisów przejściowych, które mają zacząć obowiązywać od 1 września 2019 r.

Źródło: www.mpips.gov.pl