Czy możliwe jest zgodne z prawem obniżenie pracownikowi wynagrodzenia za pracę, mimo jego sprzeciwu? Czy podwładny może nie wyrazić na to zgody i jakie są tego konsekwencje? – pyta czytelnik.

Zmiana wysokości wynagrodzenia wymaga w takim przypadku wypowiedzenia zmieniającego. ?Zgodnie z art. 42 kodeksu pracy do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Wypowiedzenie warunków pracy ?lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Jeśli adresat pisma odmówi przyjęcia zaproponowanych zmian, umowa ?o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Okres ten zależy od stażu pracy w konkretnej firmie. W myśl stosowanego odpowiednio art. 36 § 1 k.p. przy wypowiedzeniu warunków płacy określonych w umowie o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi on:

- ?dwa tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,

-  ?miesiąc – gdy pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy,

-  ?trzy miesiące – jeśli etatowiec pracował w firmie co najmniej trzy lata.

Jeśli zatrudniony nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, uważa się, że zgodził się na tę zmianę. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno jednak zawierać pouczenie w tej sprawie. Jeśli go zabrakło, podwładny może odmówić przyjęcia nowych warunków płacy do końca okresu wypowiedzenia.

Pracownik może – analogicznie ?do zasad obowiązujących w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę ?– wnieść do sądu pracy odwołanie od wypowiedzenia zmieniającego. Ma na to siedem dni od doręczenia mu oświadczenia pracodawcy w tej sprawie.

Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi – w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy – innej pracy ?niż określona w umowie na czas ?nie dłuższy niż trzy miesiące w roku kalendarzowym. W tym jednak przypadku nie może to powodować obniżenia jego pensji i musi odpowiadać jego kwalifikacjom.

Podstawa prawna: art. 42, art. 44, art. 264 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)