Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.
Zmiany dotyczą rozwiązań, które utrudniają wypłatę niezaspokojonych przez firmę roszczeń pracowniczych.
Nowe przepisy mają umożliwić wypłatę świadczeń załodze w sytuacji, gdy upadłość podmiotu znajdującego się na terytorium Polski została ogłoszona przez sąd państwa członkowskiego UE
(z wyłączeniem Danii). Zgodnie z nową regulacją FGŚP wypłaci pracownikom tego przedsiębiorstwa zaległe wynagrodzenia.
Ponadto rząd zgodził się na doprecyzowanie przepisów przez wskazanie, że syndyk, likwidator lub inna osoba zarządzająca majątkiem pracodawcy będą mieli jeden miesiąc na przygotowanie i złożenie kierownikowi biura terenowego FGŚP zbiorczego wykazu pracowników.
Fundusz będzie mógł fakultatywnie umarzać należności, gdy postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych lub przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali działalności, zostało umorzone w całości z urzędu.
Obowiązujący przepis, nakładający obligatoryjność umorzenia należności, zamykał drogę do ich ponownego dochodzenia nawet wówczas, gdy w terminie późniejszym było to możliwe.
Etap legislacyjny:
- skierowany do Sejmu
Zobacz serwis:
Wynagrodzenia » Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych