Podana kwota to obowiązująca w 2009 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Osobie zatrudnionej na cały etat nie wolno wypłacić mniej. Ale to nie znaczy, że tyle trzeba płacić zasadniczego.

Minimum ustawowe to nie tylko pensja podstawowa. Również inne składniki, zaliczane przez GUS do wynagrodzeń osobowych (patrz [link=http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xchg/gus]www.stat.gov.pl[/link]).

[b]Choć na ich liście są dodatki za godziny nadliczbowe, to właśnie je pomijamy[/b] (art. 6 ust. 5 pkt 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167521]ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę[/link]). [b]Uwzględniamy natomiast dodatek za pracę w nocy – potwierdza resort pracy[/b]. I to mimo że rekompensuje on uciążliwość wykonywania zadań w porze nocnej, co niezwykle obciąża organizm pracownika. A wskutek zaliczenia go do płacy minimalnej traci ten charakter.

Przypominam, że za każdą godzinę pracy w nocy przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynika tak z art. 1518 k.p.

Przykładowo w marcu 2009 r. pracujący w nocy za godzinę pracy mogą otrzymać 1,45 zł. Obliczyliśmy to tak: (1276 zł : 176 godzin) x 20 proc.

Sposób obliczania dodatku za pracę w nocy reguluje § 4b [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link].

[ramka]Zobacz treść [link=http://www.rp.pl/artykul/273942.html]stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 6 marca 2009 r. w sprawie minimalnego wynagrodzenia[/link][/ramka]