Aktualizacja: 24.09.2017 08:56 Publikacja: 24.09.2017 00:01
Foto: fotolia
Punktem wyjścia dla rozważań dotyczących wynagrodzenia minimalnego jest art. 65 ust. 4 Konstytucji. Stanowi on, że minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określa ustawa. W stawkach nominalnych wysokość minimalnej płacy określa ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W art. 6 ust. 1 stanowi ona, że wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od stawki minimalnego wynagrodzenia ustalonego zgodnie z ustawą.
Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, wprowadzający obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę - informuje radio RMF FM.
Minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie jednak równe pensji zasadniczej.
Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podatek dochodowy. Należy od niego także naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK. Tak jak od każdego innego składnika wynagrodzenia, od którego naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy – twierdzą pracodawcy.
Trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Ma ona na celu wdrożenie przepisów unijnych do polskiego porządku prawnego. Planowane zmiany będą dotyczyć m.in. trybu ustalania oraz aktualizacji pensji minimalnej.
Czy do stawki wynagrodzenia minimalnego w 2025 r. pracodawca może jeszcze wliczyć inne składniki niż płaca zasadnicza? Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany i na czym będą polegały?
Aby otrzymywać tzw. babciowe, oboje rodzice dziecka muszą być aktywni zawodowo i łącznie płacić składki na ZUS od co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Ale przedsiębiorcy mogą to ominąć.
• Ulga w podatkach na żołnierza • Ważny wyrok TSUE dla polskiej branży transportowej • Czy kilkudniowe opóźnienie w odebraniu faktury musi przeszkadzać w odzyskaniu VAT? • Strata z pandemii a danina solidarnościowa • Czy daninę solidarnościową można pomniejszyć o straty? • Projekt ws. płacy minimalnej nie na rękę firmom • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy – twierdzą pracodawcy.
Do Dziennika Ustaw trafiło Rozporządzenie Rady Ministrów o płacy minimalnej na kolejny rok. Kwota została podniesiona na podstawie zwiększonej prognozy inflacji na 2025. Co wiadomo o nowych stawkach? Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto?
Rosnące obciążenia pracy są na rękę budżetowi państwa, ale zabijają przemysł i usługi. W transporcie drogowym składka na ZUS wzrosła w ostatnich trzech latach o 1154 zł.
Przewidziana w 2025 r. podwyżka płacowego minimum może dobić drobnych przedsiębiorców, zwłaszcza tych z sektorów działających na niższych marżach, jak handel, turystyka, gastronomia czy ochrona - ostrzegają eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas