Reklama
Rozwiń

Pracownik musi udowodnić przyznanie świadczenia

W przypadku, gdy przyznanie świadczenia jest indywidualną decyzją pracodawcy, zależącą od jego uznania, powodzenie żądania jego wypłaty jest uzależnione od ustalenia istnienia zobowiązania, a w jego treści – obowiązku wypłaty świadczenia przez dłużnika (pracodawcę). Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 17 listopada 2016 r. ((II PK 225/15).

Publikacja: 20.06.2017 06:10

Pracownik musi udowodnić przyznanie świadczenia

Foto: Fotolia.com

Pracownik był zatrudniony na stanowisku dyrektora biura projektów. W związku z jego uczestnictwem w ważnym projekcie prezes zarządu spółki miał obiecać mu, że dostanie specjalne wynagrodzenie albo bonus po zakończeniu projektu. Dodatkowe świadczenie nie zostało mu jednak wypłacone. Następnie pracownik został poinformowany o zmianie struktury organizacyjnej spółki i likwidacji zajmowanego przez niego stanowiska. W związku z tym faktem rozwiązano z nim dotychczasową umowę o pracę i w jej miejsce zawarto nową, na czas nieokreślony, na niższym stanowisku. Po dwóch miesiącach władze spółki stwierdziły jednak, że pracownik nie sprawdził się na nowym stanowisku i w związku z tym wypowiedziały mu umowę o pracę. Pracownik wniósł pozew do sądu, domagając się w nim zasądzenia wyższego wynagrodzenia i wyższej odprawy pieniężnej. Twierdził przy tym, że rozwiązanie z nim umowy o pracę i zatrudnienie go na stanowisku gorzej opłacanym było nieważne, gdyż władze spółki, zawierając z nim ponownie umowę o pracę, obiecały mu długoletnią współpracę, z czego się nie wywiązały. Żądał również zasądzenia obiecanej mu przez prezesa zarządu premii.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Płace
Związki zadowolone z reformy płacy minimalnej. Ale…
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku