Aktualizacja: 18.12.2016 10:29 Publikacja: 18.12.2016 06:00
Aneks do umowy o pracę wymaga zgodnej woli obu stron.
Foto: shutterstock
Jedna ze zmian ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zrównuje kwotę minimalnej płacy dla wszystkich pracowników. Od początku 2017 r. zostaje zlikwidowana funkcjonująca od lat zasada, zgodnie z którą wysokość pensji pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy mogła być niższa – dolna granica to 80 proc. stawki minimalnego wynagrodzenia. Po wejściu w życie zmian każda osoba zatrudniona na cały etat będzie musiała otrzymywać co najmniej obowiązującą dla danego roku kwotę „powszechnego" wynagrodzenia minimalnego. Upływ pierwszego roku zatrudnienia nie będzie więc już miał dla pracodawców znaczenia w kontekście wynagrodzeniowym.
Kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami mają zostać podwyższone od lipca 2024, a nie od stycznia 2025 roku.
Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, wprowadzający obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę - informuje radio RMF FM.
Minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie jednak równe pensji zasadniczej.
Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podatek dochodowy. Należy od niego także naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK. Tak jak od każdego innego składnika wynagrodzenia, od którego naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Za rok mogę się już z Państwem nie spotkać w obecnej roli...
Od 1 stycznia 2025 r. za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia lub o świadczenie usług nie będzie można wypłacać mniej niż 30,50 zł brutto. Kogo obowiązuje ta stawka? Czy umowa może określać wynagrodzenie ryczałtem? Czy zleceniobiorca musi otrzymywać pensję co miesiąc?
Trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Ma ona na celu wdrożenie przepisów unijnych do polskiego porządku prawnego. Planowane zmiany będą dotyczyć m.in. trybu ustalania oraz aktualizacji pensji minimalnej.
Czy do stawki wynagrodzenia minimalnego w 2025 r. pracodawca może jeszcze wliczyć inne składniki niż płaca zasadnicza? Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany i na czym będą polegały?
Aby otrzymywać tzw. babciowe, oboje rodzice dziecka muszą być aktywni zawodowo i łącznie płacić składki na ZUS od co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Ale przedsiębiorcy mogą to ominąć.
• Ulga w podatkach na żołnierza • Ważny wyrok TSUE dla polskiej branży transportowej • Czy kilkudniowe opóźnienie w odebraniu faktury musi przeszkadzać w odzyskaniu VAT? • Strata z pandemii a danina solidarnościowa • Czy daninę solidarnościową można pomniejszyć o straty? • Projekt ws. płacy minimalnej nie na rękę firmom • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy – twierdzą pracodawcy.
Do Dziennika Ustaw trafiło Rozporządzenie Rady Ministrów o płacy minimalnej na kolejny rok. Kwota została podniesiona na podstawie zwiększonej prognozy inflacji na 2025. Co wiadomo o nowych stawkach? Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas