[srodtytul]Po pierwsze: jaka podstawa do potrąceń w pierwszym roku pracy [/srodtytul]
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8A0B37DCAE7B181576168EE407D256B7?id=76037]Kodeks pracy [/link]w art. 87[sup]1[/sup] precyzuje, że wynosi ona minimalne wynagrodzenie za pracę bądź jego odsetek – w zależności od rodzaju potrącenia – po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotnej (tej przepis nie wymienia, ale jest odliczana) i zaliczki podatkowej. A według ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę osoby w pierwszym roku pracy otrzymują 80 proc. pełnego wynagrodzenia minimalnego, czyli w 2009 r. 1020, 80 zł. Sugeruje to, że od tej właśnie kwoty powinniśmy liczyć przysługujące im kwoty wolne od potrąceń.
Spytane o to PIP i MPiPS zajęły tymczasem przeciwne stanowiska: [link=http://www.rp.pl/artykul/153242.html]resort (pismo DPR-V-079-591-BW/07)[/link], że podstawą kwoty wolnej dla tych osób jest pełne wynagrodzenie minimalne, a [link=http://www.rp.pl/artykul/153244.html]PIP (pismo z 16 października 2007 r. GPP-416-4560-465/07/PE)[/link] – 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Moim zdaniem właściwa jest druga odpowiedź, czyli 80 proc. wynagrodzenia minimalnego.
[wyimek][b]954,96 zł[/b] to kwota wolna od potrąceń w 2009 r. przy egzekucji świadczeń niealimentacyjnych[/wyimek]
[srodtytul]Po drugie: ile kwot wolnych przy kilku wypłatach [/srodtytul]
A konkretnie, gdy w jednym miesiącu oprócz wynagrodzenia za pracę pracownik dostanie np. odprawę emerytalną. Wątpliwości wzięły się stąd, że Sąd Najwyższy orzekał, że odprawa ta podlega takiej samej ochronie przed potrąceniami, jak wynagrodzenie za pracę. Wielu specjalistów twierdzi w związku z tym, że w takiej sytuacji stosujemy dwie kwoty wolne od potrąceń.
Są jednak i tacy, którzy optują za jedną kwotą wolną.
[srodtytul]Po trzecie: jak ustalić podstawę minimalnego wynagrodzenia za pracę[/srodtytul]
W świetle ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę do podstawy tej wliczamy składniki określone w „Zakresie składników wynagrodzeń”, będącym załącznikiem do formularzy statystycznych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach. W zakresie tymczasem figurują jako osobowe również należności za czas nieprzepracowany, np. za przestój niezawiniony przez pracownika. Jak sama nazwa wskazuje, minimalne wynagrodzenie przysługuje wyłącznie za okresy przepracowane.
Inne podobne przykłady:
- dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych – „Zakres składników wynagrodzeń” nakazuje je uwzględniać w podstawie wymiaru płacy minimalnej, podczas gdy z samej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wynika wprost, że należy się ona wyłącznie za pracę w ramach normalnego wymiaru czasu pracy; słowem za pracę ponadwymiarową podwładny powinien otrzymać osobną zapłatę;
- ekwiwalenty za umundurowanie, jeśli obowiązek jego noszenia wynika z obowiązujących ustaw – to jakieś nieporozumienie; gdyby te ekwiwalenty rzeczywiście trzeba było włączać do podstawy wymiaru minimalnej płacy, to zatrudniony sam ponosiłby koszty takiego stroju służbowego.