Takie postępowanie dopuszcza obowiązująca od 22 sierpnia 2009 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=320785]ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035, dalej pakiet antykryzysowy[/link], ustawa).

Ale z tych rozwiązań szczególnych mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy przeżywający przejściowe trudności finansowe. Art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy precyzuje, jakie parametry musi spełnić, aby go za takiego uznać.

[srodtytul]Zadania na część etatu[/srodtytul]

Jeśli uzyska takie zaświadczenie, wolno mu wprowadzić przestój ekonomiczny czy obniżyć podwładnym nawet na pół roku czas pracy określony w ich angażach do połowy etatu. Oczywiście taki krok pracodawcy wiąże się z proporcjonalnym zmniejszeniem pensji.

Mniejszy na pół roku etat wprowadza się co prawda w układzie zbiorowym pracy lub porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, ale nie jest tu potrzebna indywidualna zgoda pracownika. Nie ma też potrzeby, aby wobec podwładnego zastosować w takiej sytuacji wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. Tą modyfikacją wolno więc objąć nawet szczególnie chronionych na podstawie kodeksu pracy, np. pracowników w czteroletnim okresie przedemerytalnym czy kobiety w ciąży.

Nieco trudniejsze będzie użycie wobec pracownika przestoju ekonomicznego, bo tu potrzebna jest jego zgoda. Jednak alternatywą może być utrata pracy i definitywne rozstanie, gdy podwładny nie zaakceptuje takiej decyzji szefa.

[srodtytul]Mniej pieniędzy[/srodtytul]

Pakiet pozwala pracodawcy stosującemu przestój ekonomiczny i obniżone do pół roku pensje wystąpić do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o dopłaty do uszczuplonych wynagrodzeń, bo np. przy przestoju musi gwarantować przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Pamiętajmy jednak, że dla zatrudnionych ze zmniejszonym etatem to przedsiębiorca samodzielnie występuje o te świadczenia i nie ma żadnych przepisów, które nakazywałyby mu sięgnięcie po pieniądze z FGŚP. Jeśli związki zawodowe w porozumieniu lub przy zmianie układu zbiorowego pracy nie zatroszczą się o spełnienie takiego żądania, niewykluczone, że takie osoby nawet przez kilka miesięcy będą pracować za połowę dotychczasowej stawki.

[srodtytul]Kodeks osłania nielicznych[/srodtytul]

Kodeksową gwarancję zachowania posady u pracodawcy oraz zakaz zmiany warunków pracy ma zaledwie kilka grup zatrudnionych. Odnosi się to do pracownika:

- w okresie czterech lat poprzedzających nabycie prawa do emerytury, jeśli jego okres zatrudnienia pozwala mu skorzystać z takiego świadczenia z osiągnięciem tego wieku (tzw. ochrona przedemerytalna – art. 38 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5D9D6585860417F569DC3D30DB115D49?id=76037]kodeksu pracy[/link]),

- podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 41 k.p.),

- w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego (art. 177 k.p.),

- w czasie urlopu wychowawczego (art. 186[sup]1[/sup] k.p.),

- uprawnionego do urlopu wychowawczego po obniżeniu wymiaru etatu (art. 186[sup]8[/sup] k.p.),

- młodocianego mającego umowę o pracę zawartą w celu przygotowania zawodowego (art. 196 k.p.).

Szczegółowe regulacje dopuszczają jednak rozstanie, gdy np. upłyną okresy ochronne przy usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub gdy zachodzi konieczność dyscyplinarnego zwolnienia i zgodzi się na to reprezentujący pracownika związek zawodowy. Jakakolwiek gwarancja przestaje działać, gdy pracodawca upada lub jest w stanie likwidacji (art. 41[sup]1[/sup] § 1 k.p.).

[ramka] [b]Ograniczona protekcja[/b]

Art. 6 pakietu antykryzysowego chroni jedynie przed wręczeniem wypowiedzeń z przyczyn niedotyczących pracowników tych, którzy pobierają świadczenia przyznane pracodawcy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Funduszu Pracy na zaspokojenie wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego lub na częściowe zrekompensowanie obniżenia wymiaru czasu pracy. Chodzi tu także o okres, gdy pracownik otrzymuje stypendium w czasie szkolenia lub studiów podyplomowych. Z dopłat i świadczeń pracownik może korzystać przez pół roku, a przez rok, gdy szkoli się lub studiuje podyplomowo.

Ponadto przez pół roku po zakończeniu korzystania z tego wsparcia przysługuje mu ochrona, bez względu na to, w jakiej formie je dostał. Ten półroczny okres liczy się łącznie. Zgodnie ze [link=http://www.rp.pl/artykul/371869,371868_Stanowisko_Ministerstwa_Pracy_i_Polityki_Spolecznej_z_1_pazdziernika_2009_r__w_sprawie_art__6_pakietu_antykryzyskowego.html]stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 1 października 2009 r[/link] zakaz wymówienia dla pracownika po zakończeniu pobierania świadczeń obejmuje nawet miesiące, gdy pakiet antykryzysowy nie będzie już obowiązywał.[/ramka]

[ramka] [b] [link=http://www.rp.pl/temat/357986.html]Czytaj więcej o pakiecie antykryzysowym[/link][/b][/ramka]